Logo

WOOD COLONY

OLD GERMAN BAPTIST BRETHREN CEMETERY

MODESTO, STANISLAUS COUNTY, CALIFORNIA

INTRODUCTION

Wood Colony Cemetery

Wood Colony Cemetery is located at 3511 Dakota Avenue between Beckwith and Murphy Roads.

In 1910 Stanislaus County had 22,522 inhabitants. In 1994 the population had grown to 417,200. The Wood Colony-community and cemetery-has been an important part of the history of this region.

History:
A brief history of Wood Colony community and cemetery, as recorded by Lowell H. Beachier on November 15th, 1995.

Ebenezer Wood(1823-1902) came from New York in 1849 to California. He was married in 1856 to Sarah Wiley (1841-1919) who also came from New York in 1855. They were the parents of five sons and one daughter. From 1869 until 1894, they farmed between Modesto and Salida on the west side of the Central (later Southern) Pacific Railway. This was 1,760 acres with the farm buildings near the corner of what became McDonald Avenue and Dakota Avenue (called Pennsylvania Avenue until 1904). They bought this land from Timothy Paige in 1884 and sold back to him in 1893. In 1902 Timothy Paige of San Francisco died, and Albert B. Shoemake and Ora McHenry bought the farm from his estate soon afterwards. In 1903 they sold the farm to William Graham, who sold it to John Zweep in 1906. His grandson Norman Vlach now resides on the farm (1996) and remnants of the old Wood Colony buildings are still standing.

This area became known as "Woodland" and "Wood Track", and then "Wood Colony". The area extended a larger circumference around the original farm. It extended north of Beckwith Road to land owned by Franklin C. Davis.

Franklin C. Davis (1838-1910) came to California in 1855 and settled at Salida in 1864. He was married to Rachel R. Covert (1848-1929) who came to California in 1856. They bought property on the south side of Salida in 1864 and 1879, and by 1906, they owned 800 acres.

As early as 1860s members of the German Baptist Brethren Church settled in Stanislaus County, mainly southwest of Salida in the Beckwith Road and Jackson Road vicinity, and also in the Standiford Avenue and McHenry Avenue vicinity. They worshipped in their homes and in a grove on Beckwith Road, also in the Salida Schoolhouse after it was build in 1878. Some of the early names were Shelley, Riggle, Garman, and Flory,and a maiden lady of the Beckwiths was also a baptized member. By 1886, most of these early members had moved away. They did have an organized congregation at Salida, and a larger one at Lathrop. In 18811883 time period, there was a division of the Brethren people, it became three separate distinctive groups.

One of the groups was the Old German Baptist Brethren Church. They came to Stanislaus County in May 1903 to look at property for sale with the irrigation prospects at hand. The first members arrived in July and August 1903, and settled on newly sub-divided farms on Shoemake Avenue and Beckwith Road. A.B. Shoemake and Ora McHenry encouraged them to settle in the area to start a new settlement. By March 1904, they begin to hold church services in their homes, and organized as the Wood Colony Congregation in November 1906. The early members came from Whittler and Coalinga areas, and then from eastern states.

By 1905, the church members felt they were here to stay, so decided to look into buying property for a
meetinghouse (church) and a cemetery. Three trustees from the New River Church District near Los Nietos
and Whittler in Los Angeles County, had moved to Stanislaus County. They were J.T. Gish, Henry Miller, and Harry L. Heinrich. On August 11, 1905, they bought two acres of lot 6 in section 14, for $120.00 from Albert B. Shoemake. The piece of property was east of Dakota Avenue on North Avenue, adjacent to the corner property of Mary L. Otey, who sold her farm to Nicholas and Lucinda Yourex on April 25, 1906. When the land was tested, it was found that the water level was too close to the surface and not suitable for graves or church property.

On August 3, 1909, the congregation appointed Jacob Cover, Trussie Gish, and Samuel E. Garber to look into suitable property since the first purchase was not used.

At that time, Dakota Avenue ended at Beckwith Road, and a small country road went from Beckwith Road up towards Salida on land that became the Graybill Wenger farm.

Franklin and Rachel Davis of Salida were approached by the Brethren, and on September 13, 1909, acreage was purchased from them for a building site and a cemetery site. Since no road was in the immediate area, Dakota Avenue was extended north of Beckwith to the railroad tracks and to Murphy Road.

The land description purchased from the Davis family was - "north east 1/4 quarter of section 10, township 3, south, range 8 east, Mount Diablo Base and Meridian." It is recorded in volume 130 deeds, page 476, County of Stanislaus, Modesto, and signed by M. Luther Garber, Clarence Woodbridge, and Christie R. Cover.

On August 30, 1909, the two acre property was sold by Gish, Miller and Heinrich to Weston L. Yourex for $300.00.

On October 24, 1909 William Boyd age 55 years, passed away. This was the first death among the Brethren. Since the ground was not ready for burial purposes, he was buried in the Modesto Citizens Cemetery.

On January 8, 1910, a committee of John J. Wagoner, Weston H. Mohler, Jacob A. Cover, Samuel E. Garber, and Clarence L. Woodbridge, was appointed to plot out the area for the use of parking, church building, and cemetery. Jacob Cover drafted the layout plan.

The first burial was on March 1, 1912. It was an infant girl, daughter of Forest and Edna (Mohler) Byrer. The second death and burial was of Charles Rebman, who drowned on August 14, 1912, aged 24 years. The third death and burial was of Nicholas Yourex, who died from a fall on September 4, 1912.

In the winter of 1910-1911, a meetinghouse was built in front of the cemetery property. It was dedicated on April 9, 1911. The church was added onto twice afterwards, and burnt to the ground on September 1, 1932. The area has since been used for parking area for the cemetery. New meetinghousas were built elsewhere.

In May 1947 and again in July 1964, additional property was bought from Orvel Gish to enlarge the cemetery. The back part of the cemetery is still used in farming.

At first the Brethren took care of the property as a group. Then special care-takers were appointed. These have been George Boyd, Jesse W. Miller, Levi Bowman, and John Wolf, covering a span of over 60 years.

From 1909 until 1995, there have been 36 trustees on the cemetery board, usually 10 at a time. Walter Wise (1904-1995) served the longest from 1949 until 1989. There is an annual meeting of directors each January.

The cemetery is primarily used for members and families of the Old German Baptist Church. During the 1930's several burials took place for people that could not afford elsewhere. They were mainly people from Salida. A charter was drawn up in 1960 to keep it mainly for church families.

Since 1912 until April 1996 there have been 813 burials in Wood Colony Cemetery. The oldest person buried there was Dora (Brubaker) Frantz, who died November 10, 1990, at the age of 105 years, 11 months, and 13 days.

Since many of the Old German Baptist people came from other areas, a number have been shipped east to former home areas throughout the years. Also some of the members that passed away were taken south to the New River Cemetery at Whittier, and several have been buried at Lakewood Memorial Park, Hughson.

This, in brief, is a history of the Wood Colony Cemetery.

(Mr. Beachier added information in May 1996 to reflect additional research..)

Research methods:

This charming well kept cemetery located in the farm community of Wood Colony, has excellent records from the first burials to the present day. The records contain all birth and death information that is available on the markers, in the church archives (obituaries) and in a remarkable diary kept by the grandmother of Lowell Beachler. Mr. Beachler compared markers and records and reconciled any areas of disagreement. Because of the completeness and accuracy of these records and his work, it was decided not to record headstone information.

General information:

This cemetery is owned by the German Brethren Baptist Church and is governed by a ten member board of trustees. Each trustee has a complete record book of the cemetery and these are maintained by yearly updating.

The appearance of this cemetery is always excellent. Each grave is marked by a tombstone, a cemetery requirement.

The location at 3511 Dakota Avenue is clearly marked by a gateway arch bearing the name Wood Colony Cemetery.

Acknowledgments:

Appreciation is expressed to the following people:

       Ouida Fillebrown for her vision in starting this record preservation project.

       Lowell Beachler for countless contributions. He provided the raw material for our input; he
       consulted Grandma 's diary and the church obituaries when a tough question arose; he wrote
       the fine history of the cemetery for this book; and he was always available with answers to
       our endless questions.

       Wendy Olsen for doing the computer input with great accuracy and care.

       Wayne Hasemeier for proofreading the names and dates.

      Sandra Turner for proofreading, and to her husband Richard for the fine grid map of the cemetery.

      The Cemetery Committee, Chairperson Wayne Hasemeier, members Dorothy Jenkinson, Sandra Turner
      and Millie Starr for efforts to complete this project.

      The entire membership of the Genealogical Society of Stanislaus County, Inc. for
      sponsoring the publication of this piece of our history.
 
 
 
 
 

 Name  Birth Death Location
 North Section:   Row A
 Reserved    N Sec Gr 1 Row A
 Onkst   Norman Leroy Oct 09, 1908 Feb 21, 1992 N Sec Gr 2 Row A
 Gish   Leah Alice Mar 01, 1965 Mar 24, 1967 N Sec Gr 3 Row A
 Gish   Aaron David Dec 24, 1961 May 17, 1963 N Sec Gr 4 Row A
 Blocher   Monta Dora Jun 03, 1883 Jun 23, 1963 N Sec Gr 5 Row A
 Blocher   Daniel J. Mar 19, 1881 Jan 21, 1961 N Sec Gr 6 Row A
 Wise   Annie May Apr 27, 1883 Sep 06, 1981 N Sec Gr 7 Row A
 Wise   Mose May 30, 1876 Jun 07, 1963 N Sec Gr 8 Row A
 Pollock   Mary Viola Dec 28, 1890 Sep 30, 1952 N Sec Gr 9 Row A
 Pollock   Thomas Hamilton Aug 21, 1875 Oct 14, 1970 N Sec Gr 10 Row A
 Wray   Eva Catherine Feb 19, 1879 Nov 03, 1957 N Sec Gr 11 Row A
 Wray   Joel Benjamin Aug 09, 1881 Sep 25, 1971 N Sec Gr 12 Row A
 Moller   Martha Irene Jan 12, 1920 Jun 14, 1978 N Sec Gr 13 Row A
 Garber   Alma Bethel Nov 23, 1884 Dec 16, 1977 N Sec Gr 14 Row A
 Garber   George Jul 08, 1885 Sep 07, 1949 N Sec Gr 15 Row A
 North Section:  Row B
 Reserved    N Sec Gr 1 Row B
 Miller   Jesse Everett Jan 01, 1903 Sep 03, 1956 N Sec Gr 2 Row B
 Hootman   Jacob Guy Jul 05, 1896 Apr 15, 1982 N Sec Gr 3 Row B
 Hootman   Lavora Myrtle Jul 01, 1903 Feb 23, 1955 N Sec Gr 4 Row B
 Reserved    N Sec Gr 5 Row B
 Reserved    N Sec Gr 6 Row B
 Bauman   Florence Mae Aug 14, 1930 Sep 09, 1962 N Sec Gr 7 Row B
 Reserved    N Sec Gr 8 Row B
 Flora   Mary Eliza Oct 16, 1886 Aug 10, 1977 N Sec Gr 9 Row B
 Flora   John H. Aug 17, 1878 Aug 06, 1954 N Sec Gr 10 Row B
 Reserved    N Sec Gr 11 Row B
 Fisher   Oscar Abraham Oct 25, 1885 Dec 26, 1963 N Sec Gr 12 Row B
 Blickenstaff   Stella Puckett Mar 27, 1881 Feb 15, 1976 N Sec Gr 13 Row B
 Howser   Mary Catherine Oct 01, 1877 Oct 23, 1934 N Sec Gr 14 Row B
 Howser   Daniel H. May 01, 1877 Dec 21, 1956 N Sec Gr 15 Row B

1

North Section:  Row C
Flora  Allen Lee   Nov 09, 1963  Nov 09, 1963 N Sec Gr 1 Row C
Infant of Charles Flora
Cavender Tina Marie   Dec 25, 1979 Aug 25, 1983 N Sec Gr 2 Row C
Reserved         N Sec Gr 3 Row C
Reserved         N Sec Gr 4 Row C
Thompson Ervin Lee   Jul 24, 1944 Jul 04, 1957 N Sec Gr 5 Row C
Bowman Mary Olive   Aug 11, 1886  Oct 15, 1879 N Sec Gr 6 Row C
Bowman George Otto   Apr 17, 1888 Feb 11, 1960 N Sec Gr 7 Row C
Bowman Celia Irene   Mar 31, 1964 Mar 31, 1964 N Sec Gr 8 Row C
Infant of Edison and Nancy Bowman
Stambaugh Mae K.    Feb 22, 1876 Sep 11, 1942 N Sec Gr 9 Row C
Stambaugh William H.   Aug 08, 1876 Dec 01, 1950 N Sec Gr 10 Row C
Ebersole Nellie Mae   Nov 03, 1879 Aug 14, 1970 N Sec Gr 11 Row C
Reserved         N Sec Gr 12 Row C
Crawmer Harold William   Sep 06, 1909 Mar 11, 1963 N Sec Gr 13 Row C
Busler  Wesley Jacob   Jun 11, 1921 Sep 12, 1986 N Sec Gr 14 Row C
Busler  Jacob E.    Mar 08, 1867 May 06, 1930 N Sec Gr 15 Row C

North Section:  Row D
Marconett Martha    Feb 16, 1879 Sep 20, 1971 N Sec Gr 1 Row D
Marconett Amiel    May 03, 1879 Jul 26, 1965 N Sec Gr 2 Row D
Reserved         N Sec Gr 3 Row D
Shuler  Samuel Ethie   Feb 25, 1892 Dec 05, 1963 N Sec Gr 4 Row D
Fisher  Henry    Mar 16, 1869 Oct 31, 1942 N Sec Gr 5 Row D
Bauman Olivia Gail   Feb 15, 1945 Sep 16, 1954 N Sec Gr 6 Row D
Bauman Norman Paul   Sep 24, 1915 May 24, 1987 N Sec Gr 7 Row D
Reserved         N Sec Gr 8 Row D
Cholez  Evelyn Jessie   Feb 13, 1930 Aug 16, 1975 N Sec Gr 9 Row D
Quillin  Eliza    Sep 14, 1876 Sep 10, 1939 N Sec Gr 10 Row D
Quilin  Henry    Jul 08, 1873 Mar 23, 1941 N Sec Gr 11 Row D
Fowler  Agnes Jessie   Jun 06, 1911 May 07, 1971 N Sec Gr 12 Row D
Blom  Addie Victoria   Mar 07, 1900 Jun 24, 1953 N Sec Gr 13 Row D
Blom  Simon    Dec 25, 1895 Jun 21, 1929 N Sec Gr 14 Row D
Blom  Eva Esther   Oct 27, 1928 Mar 01, 1929 N Sec Gr 15 Row D

2

North Section: Row E
    N Sec Gr 1 Row E
Basore     Harry D. Aug 06, 1905 Nov 18, 1967 N Sec Gr 2 Row E
Vance     Marvin W. Nov 06, 1925 Jan 02, 1939 N Sec Gr 3 Row E
Vance     Martha Ellen Jan 15, 1873 Oct 22, 1948 N Sec Gr 4 Row E
Vance     Marian F. Sep 19, 1869 Jan 21, 1939 N Sec Gr 5 Row E
Bauman     Ernest Carl Sep 20, 1893 Feb 05, 1938 N Sec Gr 6 Row E
Churchbaugh     Mary L. Aug 31, 1862 Nov 05, 1938 N Sec Gr 7 Row F
Churchbaugh     Samuel Jul 30, 1861 Nov 23, 1941 N Sec Gr 8 Row E
Warner     Maggie Leota Jan 03, 1890 Jan 05, 1962 N Sec Gr 9 Row E
Neher     Kimberly  Anne Jun 10, 1974 Dec 31, 1982 N Sec Gr 10 Row E
Blom     Bouke Dec 25, 1888 Jan 18, 1962 N Sec Gr 11 Row E
Blom     Henry A. Dec 26, 1920 May 29, 1938 N Sec Gr 12 Row E
Blom     Edith May 01, 1896 Jan 27, 1935 N Sec Gr 13 Row E
Blom     Ernest I. Nov 26, 1932 Dec 14, 1932 N Sec Gr 14 Row E
Blom     Isaac Jun 0l,1927 Feb 03,1929 N Sec Gr 15 Row E
North Section: Row F
Potts     Spencer F. Apr 07, 1851 Nov 18, 1940 N Sec Gr 1 Row F
Potts     William S. Nov 08, 1846 Oct 09, 1938 N Sec Gr 2 Row F
Potts     Enoch B. Nov 01, 1844 Jun 17, 1937 N Sec Gr 3 Row F
Sturgis     Walter A. Nov 11, 1880 Jan 28, 1941 N Sec Gr 4 Row F
Van Norsdale     Jacob Mar 31, 1854 Dec 05, 1945 N Sec Gr 5 Row F
Perdue     J. Daniel 1873 Mar 25, 1960 N Sec Gr 6 Row F
Bauman     Carl Andrew Dec 26, 1922 Dec 30, 1977 N Sec Gr 7 Row F
Bauman     Otto Leroy Jan 24, 1898 Jun 13, 1950 N Sec Gr 8 Row F
Bauman     Carrie M. Jun 28, 1890 May 26, 1942 N Sec Gr 9 Row F
Bauman     Herman L. Dec 26, 1927 Dec 06, 1931 N Sec Gr 10 Row F
Bauman     Arthur Agustus May 13, 1904 Dec 19, 1982 N Sec Gr 11 Row F
Reserved    N Sec Gr 12 Row F
Bauman     Donnabelle Mar 09, 1933 Mar 09, 1933 N Sec Gr 13 Row F
Bauman     Mary Jane Sep 21, 1931 Sep 2l,1931 N Sec Gr 14 Row F
Bauman     Iva Ruth Nov 17, 1928 Nov 23, 1928 N Sec Gr 15 Row F

3

North Section: Row G
Landes  Eva Ruth  Aug 26, 1895 Oct 10, 1984 N Sec Gr 1 Row O
Landes  William Edgar  Sep 29, 1890 Nov 25, 1963 N Sec Gr 2 Row O
Davis  Elizabeth C.  Aug 27, 1879 Mar 24, 1958 N Sec Gr 3 Row O
Davis  Emory Lewis  Dec 10, 1877 Oct 02, 1962 N Sec Gr 4 Row O
McCray  Elizabeth  Mar 30, 1858 Feb 17, 1937 N Sec Gr 5 Row O
Reserved        N Sec Gr 6 Row O
Bowman Beulah Belle  Aug 16, 1895 Feb 21, 1951 N Sec Gr 7 Row O
Bowman John Wilmer  Apr 13, 1890 Oct 12, 1979 N Sec Gr 8 Row O
Bowman Lucy Alice  Feb 26, 1863 Nov 11, 1936 N Sec Gr 9 Row O
Bowman William C.  Dec 02, 1862 Jan 05, 1933 N Sec Gr 10 Row O
Woodbridge Clifford Kiser  Jan 07, 1908 Aug 17, 1957 N Sec Gr 11 Row O
Woodbridge Lottie Alice  Oct 29, 1889 May 27, 1989 N Sec Gr 12 Row O
Woodbridge William E.  Jun 18, 1877 Sep 01, 1949 N Sec Gr 13 Row O
Woodbridge Earl A.   Apr 01, 1916 Oct 20, 1931 N Sec Gr 14 Row O
Woodbridge Maxcie K.  Apr 17, 1878 May 03, 1927 N Sec Gr 15 Row O
North Section: Row H
Bowman Emma Esther  Apr 15, 1900 Aug 28, 1969 N Sec Gr 1 Row H
Bowman Carl Price  Mar 21, 1898 Aug 16, 1965 N Sec Gr 2 Row H
Wagoner Joseph   Dec 05, 1876 Jan 07, 1957 N Sec Gr 3 Row H
Lahman  Mahala Florence  Jun 20, 1883 Sep 23, 1950 N Sec Gr 4 Row H
Lahman  Samuel James Tilton Nov 29, 1876 Aug 06, 1936 N Sec Gr 5 Row H
Wagoner Lavina   Dec 05, 1876 Oct 25, 1956 N Sec Gr 6 Row H
Wagoner Joseph J.  Aug 21, 1857 Nov 16, 1936 N Sec Gr 7Row H
Wagoner Andrew   Jun 02, 1879 Oct 09, 1971 N Sec Gr 8 Row H
Wagoner Hettie Elizabeth  Dec 14, 1883 Feb 06, 1946 N Sec Gr 9 Row H
Wagoner Emert Miller  Jun 16, 1919 Mar 30, 1931 N Sec Gr 10 Row H
Wagoner Levi   Feb 01, 1875 Sep 26, 1931 N Sec Gr 11 Row H
King  Martha J.  Sep 18, 1865 Jun 4, 1947 N Sec Gr 12 Row H
King  Larrisa Joanne  Sep 22, 1945 Apr 22, 1946 N Sec Gr 13 Row H
King  Amandus P.  Nov 30, 1861 Apr 19, 1929 N Sec Gr 14 Row H
Morrel  Emanuel S.  Apr 21, 1858 Aug 15, 1928 N Sec Gr 15 Row H
North Section: Row I
Hilliker  Orilla Evelyn  Oct 27, 1854 Dec 23, 1947 N Sec Gr 1 Row I

4

Hilliker  Herbert N.  Feb 04, 1910 Apr 30, 1991 N Sec Gr 1 Row I
Hilliker  William H.  Oct 31, 1853 May 09, 1936 N Sec Gr 2 Row I
Hilliker  Clare W.  Jul 27, 1936 Dec 06, 1952 N Sec Gr 3 Row I
  Son of Claire and Nellie (Horton) Hilliker
Hilliker  Marvin W.  Aug 07, 1927 Jan 20, 1940 N Sec Gr 4 Row I
Hilliker  Willard H.  Apr 23, 1906 Jan 10, 1936 N Sec Gr 5 Row I
Olsen  Geraldine  Oct 22, 1881 Dec 17, 1949 N Sec Gr 6 Row I
  Twin of Arthuryn Hilliker
Wells  Dennis James  Jun 13, 1951 Jan 01, 1969 N Sec Gr 7 Row I
Gish  Lizzie   May 12, 1866 Jan 30, 1951 N Sec Gr 8 Row I
Gish  John Trussie  Oct 18, 1867 Sep 06, 1947 N Sec Gr 9 Row I
Gish  Ivan E.   Aug 25, 1910 Jul 08, 1933 N Sec Gr 10 Row I
Lambert  Osborn E.  Mar 06, 1874 Feb 11, 1963 N Sec Gr 11 Row I
Lambert  Pearl C.   Mar 12, 1879 Feb 10, 1948 N Sec Gr 12 Row I
Lambert  Gerald R.  Apr 09, 1934 Apr 09, 1934 N Sec Gr 13 Row I
Lambert  Eugenia May  Jan 31, 1910 Jan 10, 1962 N Sec Gr 13 Row I
Williams Velma   Aug 03, 1907 Sep 23, 1928 N Sec Gr 14 Row I
Williams Man Lyn  Sep 23, 1928 Sep 23, 1928 N Sec Gr 15 Row I
  Infant

North Section: Row J
Cowan  Marissa   Mar 04, 1989 Mar 04, 1989 N Sec Gr 1 Row J
Cowan  Infant Boy  Oct 03, 1941 Oct 03, 1941 N Sec Gr 1 Row J
Reserved        N Sec Gr 2 Row J
Cowan  Charles Melvin  Mar 16, 1917 Oct 10, 1968 N Sec Gr 3 Row J
Blocher  Louie Elmer  Oct 08, 1908 Nov 18, 1985 N Sec Gr 4 Row J
Fugett  Mary R.   May 05, 1852 Dec 16, 1935 N Sec Gr 5 Row J
Klein  Jesse Albert  Sep 19, 1884 Oct 10, 1972 N Sec Gr 6 Row J
Hilliker  Arthuryn C.  Oct 22, 1881 Sep 26, 1975 N Sec Gr 7 Row J
Hilliker  Vernon Preston  Oct 09, 1883 Apr 07, 1961 N Sec Gr 8 Row J
Hackenburg Susan Margaret  Jul 20, 1864 Aug 17, 1946 N Sec Gr 9 Row J
Hackenburg William L.  Sep 06, 1864 Apr22, 1933 N Sec Gr 10 Row J
Miller  Lula Mae  Nov 23, 1906 May 09, 1969 N Sec Gr 11 Row J
Miller  Joseph   Oct 22, 1874 Jan 01, 1957 N Sec Gr l2 Row J
Blocher  Lester George  Oct 13, 1912 Sep 26, 1979 N Sec Gr 13 Row J
Howser  Elizabeth Crawmer Apr 06, 1883 Apr 18, 1972 N Sec Gr 14 Row J

5

Crawmer  William J.  Jun 26, 1880 Apr 06, 1929 N Sec Gr 15 Row J

North Section: Row K
Martens  Edo Johnson  Sep 06, 1876 Apr 05, 1956 N Sec Gr 1 Row K
George  Katherine Matilda Nov 30, 1887 Jan 28, 1957 N Sec Gr 2 Row K
Hilliker  Kenneth Vernon  Aug 17, 1908 Jan 28, 1993 N Sec Gr 3 Row K
Shank  Walter H.  Jun 13, 1896 Sep 26, 1966 N Sec Gr 4 Row K
Shank  Freddie A.  Sep 23, 1922 Jan 25, 1935 N Sec Gr 5 Row K
Shank  Rebecca Jane (Garber) May 17, 1868 Dec 09, 1952 N Sec Gr 6 Row K
Shank  Aaron L.  Nov 19, 1861 Feb 26, 1938 N Sec Gr 7 Row K
Shank  Floyd   Jul 28, 1907 May 30, 1950 N Sec Gr 8 Row K
Born In Missouri
Shank  Margaret Annette  Feb 09, 1908 Sep 01, 1979 N Sec Gr 8 Row K
Peterson  Susan Viola Windle Oct 11, 1886 Aug 17, 1983 N Sec Gr 9 Row K
Windle  Sarah Martin  Oct 04, 1856 Aug 19, 1934 N Sec Gr 10 Row K
Windle  George   Apr 05, 1855 Sep 04, 1940 N Sec Gr 1 Row K
Windle  Charles   Mar 04, 1881 Nov 14, 1951 N Sec Gr 12 Row K
Born at Lanark Illinois
Joiner  Orin L.   Nov 10, 1856 Sep 30, 1938 N Sec Gr 13 Row K
Martin  Oliver    Mar 30, 1854  Jun 09, 1941  N Sec Gr 14 Row K
Martin  Sally C.   Nov 02, 1868 Sep 25, 1929 N Sec Gr 15 Row K
North Section: Row L
Wise  Sadie Elizabeth  Apr 17, 1924 May 17, 1990 N Sec Gr 1 Row L
Daughter of William and Florence Miller
Hootman Effie Lou  Dec 08, 1894 Mar 28, 1966 N Sec Gr 2 Row L
Elstun  Perthena Elizabeth Oct 12, 1886 Jul 08, 1973 N Sec Gr 3 Row L
Elstun  Catherine Lucinda Feb 24, 1932 Apr 24, 1932 N Sec Gr 4 Row L
Etstun  George Edward  Nov 03, 1889 May 16, 1969 N Sec Gr 5 Row L
Cunningham Edna Carrie  Apr 12, 1872 Sep 21, 1944 N Sec Gr 6 Row L
Cunningham Albert Lincoln  May 07, 1860 Oct 22, 1935 N Sec Gr 7 Row L
Smith  Seth Dow  Nov 27, 1897 Mar 22, 1976 N Sec Gr 8 Row L
Brubaker Lora Bell  Mar 09, 1879 May 28, 1952 N Sec Gr 9 Row L
Brubaker Joseph   Apr 16, 1873 Nov 30, 1935 N Sec Gr 10 Row L
Macy  Josephine                1860 Aug 26, 1946 N Sec Gr 11 Row L
Macy  Calvin   Oct 23, 1861 Feb 26, 1937 N Sec Gr 12 Row L
Wise  Kenneth Monroe  May 03, 1911 Aug 17, 1968 N Sec Gr 13 Row L

6

Wright  Jennie   1869  Jul 27, 1951 N Sec Gr 14 Row L
Emmick    Thomas Henry  Jun 30, 1857 Jul 25, 1930 N Sec Gr 15 Row L
North Section: Row M
Kuns    Cora M.   Jun 23, 1897 Dec 09, 1974 N Sec Gr 1 Row M
Kuns    Daniel   Jan 11, 1883 Apr 18, 1959 N Sec Gr 2 Row M
Larimore Elsie May  Jun 09,1889 Nov 27, 1942 N Sec Gr 4 Row M
Blocher    Kenneth Walter  Jan 28, 1935 Nov 11, 1935 N Sec Gr 5 Row M
Holmes    Gertrude Miller  Jan 26, 1907 Oct01, 1959 N Sec Gr 6 Row M
Holmes    Lester Elmer  Mar 22, 1884 Mar 15, 1958 N Sec Gr 7 Row M
Brashears Gertrude   Mar 07, 1889 Apr 08, 1950 N Sec Gr 8 Row M
Brashears Emory Lee  Feb 22, 1885 Nov 29, 1938 N Sec Gr 9 Row M
Brashears Nancy E.  Nov 06, 1852 Feb 15, 1933 N Sec Gr 10 Row M
Crumpacker Sarah Mildred  Dec 25, 1899 Dec 09, 1983 N Sec Gr 11 Row M
Crumpacker Norman J.  Dec 02, 1935 Dec 30, 1935 N Sec Gr 12 Row M
Crumpacker Otho J.   Dec 17, 1907 Dec 14, 1935 N Sec Gr 13 Row M
Crumpacker Rosa   Aug 26, 1874 Oct 22, 1960 N Sec Gr 14 Row M
Crumpacker James   Sep 09, 1866 Dec 20, 1930 N Sec Gr 15 Row M
North Section: Row N
Pringle    Stella Mae  Jun 09, 1884 Dec 11, 1948 N Sec Gr 1 Row N
Pringle    Samuel W.  Jun 29, 1883 Oct 11, 1967 N Sec Gr 2 Row N
Hufford    Goldie Irene  Aug 16, 1905 Feb 16, 1992 N Sec Gr 3 Row N
Hufford    Albert E.  Feb 10,1900 Sep 16,1993 N Sec Gr 4 Row N
Hufford    Darwin Joe  Feb 02, 1933 Mar 22, 1936 N Sec Gr 5 Row N
McFarren Josephine  Aug 19, 1876 Jan 14, 1960 N Sec Gr 6 Row N
Harrison    Theodore Emett  Feb 11, 1870 Jan 29, 1945 N Sec Gr 7 Row N
Harrison    Cora Mae  Apr 24, 1871 Nov 04, 1940 N Sec Gr 8 Row N
Shaw    Elmer Lee  1861  Dec 00, 1937 N Sec Gr 9 Row N
Shaw    Effie Etta  1872  May 09, 1933 N Sec Gr 10 Row N
Ward    Eva Rebecca Shaw Feb 19, 1899 Sep 26, 1986 N Sec Gr 10 Row N
Wise  Hayden Robert  May 21, 1947 May 24, 1947 N Sec Gr 11 Row N
Son of Kenneth and Sadie Wise
Miller  William Jesse  1879  Feb 10, 1945  N Sec Gr 12 Row N
Born in Kansas

7

Miller  Florence Lydia  Sep 09, 1882 Mar 23, 1962 N Sec Gr 13 Row N
Born in California
Miller  Ernest J.   May 28, 1918 Apr 10, 1932 N Sec Gr 14 Row N
Fouts  Horace S.  1859  Mar 27, 1931 N Sec Gr 15 Row N
North Section: Row O
McFarren Roy Lee   Sep 21, 1906 Oct 08, 1944 N Sec Gr 1 Row O
Johnson  August   Feb 04, 1876 Mar 05, 1946 N Sec Gr 2 Row O
Searl  Infant GirI  May 03, 1946  May 03, 1946 N Sec Gr 3 Row O
Hall  Sidney Ray  Sep 03, 1942 Sep 02, 1946 N Sec Gr 4 Row O
Shembarger Larry Clyde  Jun 07,1947 Nov 04,1947 N Sec Gr 5Row O
McFarren William Henry  Dec 28, 1876 Jul 05, 1959 N Sec Gr 6 Row O
Jones          Infant Of Ivan Jones Apr 10, 1943 Apr 10, 1943 N Sec Gr 7 Row O
Smith  Fred Walker  Jan 01, 1865 Nov 11, 1940 N Sec Gr 8 Row O
Haible  Christopher  1859  Jun 01, 1942 N Sec Gr 9 Row O
Haible  Martha Jane  1863  Jul 15, 1940 N Sec Gr 10 Row O
Brown  Art   Feb 03, 1880 Dec 30, 1953 N Sec Gr 11 Row O
Crabtree  Larry Clinton  Mar 19, 1948 Mar 20, 1948 N Sec Gr 12 Row O
Mother was Edna E. Miller
Scott  Otis William  Oct 12, 1890 Apr 18, 1940 N Sec Gr 13 Row O
Cronk  Arthur   1859  Feb 06, 1937 N Sec Gr 14 Row O
Heistand  Peter   May 18, 1861 Dec 06, 1936 N Sec Gr 15 Row O
North Section: Row P
Miller  Louis   Jan 15, 1879 Jan 07, 1970 N Sec Gr 1 Row P
Freeman  Blanche Olive  Aug 27, 1887 Feb 26, 1984 N Sec Gr 2 Row P
Freeman  Elza Eli   Sep 28, 1887 Mar 08, 1971 N Sec Gr 3 Row P
Woodbridge Sara Elizabeth  Jan 25, 1902 Jul 05, 1982 N Sec Gr 4 Row P
Woodbridge Wilbur   Apr 16, 1902 Oct 23, 1971 N Sec Gr 5 Row P
Reserved        N Sec Gr 6 Row P
Heinrich  Milton Vernon  Jun 18, 1907 May 18, 1978 N Sec Gr 7 Row P
Smith  Ella Nora  Dec 19, 1894 Jul 07, 1976 N Sec Gr 8 Row P
Smith  Dean Stanley  May 15, 1893 Sep 23, 1982 N Sec Gr 9 Row P
Reserved        N Sec Gr 10 Row P
Reserved        N Sec Gr 11 Row P
Smith  Rebecca Lynn  Apr 10, 1951 Jun 12, 1971 N Sec Gr 12 Row P

8

Scott   Vadora Mary  May 06, 1894 Mar 20, 1969 N Sec Gr 13 Row P
Gish   Vida Pearl  May 03, 1897 Aug 31, 1988 N Sec Gr 14 Row P
Gish   Albert W.  Apr 01, 1898 Jul 08, 1972 N Sec Gr 15 Row P
North Section: Row Q
Boer   Robert James  Mar 05, 1953 Apr 27, 1972 N Sec Gr 1 Row Q
Reserved        N Sec Gr 2 Row Q
Reserved        N Sec Gr 3 Row Q
Forsyth   Eva Dalena  Feb 19, 1911 May 11, 1978 N Sec Gr 4 Row Q
Forsyth   Charles   Dec 28, 1904 Jun 06, 1982 N Sec Gr 5 Row Q
Reserved        N Sec Gr 6 Row Q
Galloway  Orlie Raymond  Apr 03, 1911 Oct 02, 1980 N Sec Gr 7 Row Q
Davis   Alma Mae  Dec 17, 1916 Oct 26, 1980 N Sec Gr 8 Row Q
Davis   Clarence Ernest  Jan 24, 1912 Nov 25, 1990 N Sec Gr 9 Row Q
Cripe   Mabel Lee  Mar 24, 1913 Dec 23, 1987 N Sec Gr 10 Row Q
Cripe   Charles Emanuel  Feb 05, 1908 Feb 01, 1982 N Sec Gr 11 Row Q
Carber   Hiva Marie  Jul 23, 1898 Nov 20, 1990 N Sec Gr 12 Row Q
Carber   Chester Lee  Mar 03, 1902 Aug 24, 1975 N Sec Gr 13 Row Q
Fouts  Frona   Oct 17, 1895 Jun 14,1989 N Sec Gr 14 Row Q
Fouts   Ernest O.  Oct 06, 1892 Dec 26, 1973 N Sec Gr 15 Row Q
North Section: Row R
Searl   James Robert  Aug 05, 1942 Apr 07, 1974 N Sec Gr 1 Row R
Reserved        N Sec Gr 2 Row R
Reserved        N Sec Gr 3 Row R
Reserved        N Sec Gr 4 Row R
Gish   Caleb Jordan  Apr 09, 1980 Apr 12, 1980 N Sec Gr 5 Row R
Reserved        N Sec Gr 6 Row R
Blom   Martha Marie  Jan 18, 1902 Jun 07, 1985 N Sec Gr 7 Row R
Blom   Fetze “Fred”  Mar 13, 1901 Nov 13, 1982 N Sec Gr 8 Row R
Reserved        N Sec Gr 9 Row R
Gish   Caleb T.   Oct 23, 1905 Apr 22, 1981 N Sec Gr 10 Row R
Gish   Alice Naomi  May 10, 1909 Feb 08, 1992 N Sec Gr 11 Row R
King   Evelyn Marie  Apr 25, 1926 Mar 11, 1984 N Sec Gr 12 Row R
Reserved        N Sec Gr 13 Row R
King   Acha Evangeline  Jun 05, 1899 Feb 19, 1980 N Sec Gr 14 Row R

9

King               John Henry, Jr.      Feb 12, 1893     Nov 20, 1981     N Sec Gr 15 Row R

North Section: Row S
Gish              Martha Esther         Sep 09,1906      Nov 09, 1994     N Sec Gr 1 Row S
Gish               Orvel Montgomery      Oct 14, 1901     Jan 30, 1976     N Sec Gr 2 Row S
Reserved                                                                   N Sec Gr 3 Row S
Barnhart  Asa Alpha             Feb 16, 1908  Jul 07, 1976        N Sec Gr 4 Row S Reserved                                                                   N Sec Gr 5 Row S
Gish  Herman Earl           Feb 21, 1903     Mar 12, 1978     N Sec Gr 6 Row S
Frantz             Dora Catherine        Nov 28, 1884     Nov 10, 1990     N Sec Gr 7 Row S
Frantz             Benjamin Arthur       Aug 03, 1884     Jul 28, 1978     N Sec Gr 8 Row S
Heinrich           Larry Ernest          Feb 09, 1938     Sep 02, 1982     N Sec Gr 9 Row S
Heinrich           Leland Wilbert        Feb 09, 1933     Oct 11, 1988     N Sec Gr 10 Row S
Reserved                                                                   N Sec Gr 1l Row S
Reserved                                                                   N Sec Gr 12 Row S
Williams           Richard Joseph, Jr.  Sep 08, 1980  Jun 20, 1993 N Sec Gr 13 Row S
Reserved                                                                   N Sec Gr 14 Row S
Flory              Grover Jordan     Apr 21, 1924  Mar 04, 1982 N Sec Gr 15 Row S

North Section: Row T
Roberts            Richard Radcliffe  Jun 17, 1954  Oct 05, 1993 N Sec Gr 1 Row T
Reserved                                                                   N Sec Gr 2 Row T
Reserved                                                                   N Sec Gr 3 Row T
Heinrich           Elmer Lawrence        Jul 06, 1905     Dec 22, 1991     N Sec Gr 4 Row T
Gish               Dorothy Barbara       Aug 24, 1907     Feb 6, 1995      N Sec Gr 5 Row T
Gish                John W.                Nov 18, 1903  Mar 28, 1988     N Sec Gr 6 Row T
Lynch              Emma Elizabeth        Mar 20, 1893     Aug 08, 1987     N Sec Gr 7 Row T
Lynch              John Hirt              Nov 20, 1886     Nov 28, 1982     N Sec Gr 8 Row T
Reserved                                                                   N Sec Gr 9 Row T
Shoup              Kenneth Glendon       Nov 27, 1903     Apr 10, 1988     N Sec Gr 10 Row T
Crawmer            Florence Amy          May 31, 1909     Jun 25, 1993     N Sec Gr 11 Row T
Crawmer            Nornan Abram          Jun 01, 1910     May 22, 1985     N Sec Gr 12 Row T
Reserved                                                                   N Sec Gr 13 Row T
Flory              Maxcie Mildred        Apr 30, 1895     Nov 01, 1986     N Sec Gr 14 Row T
Flory              Daniel Lester         Aug 12, 1898     Dec 23, 1982     N Sec Gr 15 Row T

10

North Section: Row U
Reserved        N Sec Gr 1 Row U
Turney  Emery Elaine  Jul 12, 1991  Jun 16, 1992  N Sec Gr 2 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 3 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 4 Row U
                                                                            N Sec Gr 5 Row U
Bauman  Wanda Ellen     Apr 01, 1960  Sept 15, 1992 N Sec Gr 6 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 7 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 8 Row U
Holsinger Pamela Rose Lee   Aug 22, 1966  Feb 28, 1996 N Sec Gr 9 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 10 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 11 Row U
Holsinger Alan David              Jul 22, 1920  Aug 20, 1991 N Sec Gr 12 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 13 Row U
Reserved                                                                    N Sec Gr 14 Row U
Flory             Charles Elihu           Sep 27, 1917  Jul 09, 1991 N Sec Gr 15 Row U

North Section: Row V
Reserved                                                                    N Sec Gr 1 Row V
Walker            Beulah Ellan            Jun 18, 1921     Mar 12, 1995 N Sec Gr 2 Row V
Machado          Antoinette Jane  Feb 15, 1957     Dec 25, 1996 N Sec Gr 3 Row V
Reserved                                                                    N Sec Gr 4 Row V
Neher             Leonard De 'Bud'  Sep 24, 1926  Jan 11, 1997 N Sec Gr 5 Row V
                                                                            N Sec Gr 6 Row V
                                                                            N Sec Gr 7 Row V
Reserved                                                                    N Sec Gr 8 Row V
Reserved                                                                    N Sec Gr 9 Row V
Schwanbeck       Anna Mariah             Jan 07, 1906     Apr 25, 1993     N Sec Gr 10 Row V
Martin            Mary Lillian            Aug 30, 1903     Nov 30, 1992     N Sec Gr 11 Row V
Reserved                                                                    N Sec Gr 12 Row V
Jamison           John Benjamin           Aug 25, 1901     Apr 26, 1992     N Sec Gr 13 Row V
Blocher           Miriam Orpha            Jan 23, 1913     Feb 18, 1995     N Sec Gr 14 Row V
Blocher           Chester William         Apr 22, 1911     Aug 08, 1991     N Sec Gr 15 Row V

11

Center Section: Row A
Selby                                       May 01, 1918  May 01, 1918  Ctr Sec Gr 1 Row A
                     Infant son of Frank and Maude Selby

Selby                Frank                   May 03, 1893    Nov 26, 1928    Ctr Sec Gr 2 Row A
Selby               Anna Maude             Jun 09, 1890    Feb 07, 1956    Ctr Sec Gr 3 Row A
Denlinger            Amelia Orphena         Dec 24, 1897    Jul 02, 1963    Ctr Sec Gr 4 Row A
Brubaker             Theodora B.            Dec 04, 1878    Apr 09, 1956    Ctr Sec Gr 5 Row A
Brubaker             Marion Wesley          May 05, 1878    Mar 03, 1950    Ctr Sec Gr 6 Row A
Garber               Ida Elizabeth          Apr 11, 1892    Jan 08, 1961    Ctr Sec Gr 7 Row A
Garber              Ira Jacob               Nov 11, 1896    Dec 02, 1985    Ctr Sec Gr 8 Row A
Garber               Ollie Velma            Jan 30, 1904    Jun 23, 1994    Ctr Sec Gr 9 Row A
                     (Blickenstaff)

Blickenstaff         Robert Everett         Jan 01, 1900    Nov 25, 1959    Ctr Sec Gr 10 Row A
Edgecomb Jacob Robert           Nov 12, 1865    Jun 21, 1937    Ctr Sec Gr 11 Row A
Buck                 Claude Verner          Sep 17, 1881    Mar 30, 1954    Ctr Sec Gr 12 Row A
Buck                 Martha Lucretia        Aug 23, 1888    Nov 18, 1960    Ctr Sec Gr 13 Row A
Cover                Mary                    Feb 19, 1865    Feb 28, 1951    Ctr Sec Gr 14 Row A
Cover                Jacob Austin           Mar 19, 1868    Nov 27, 1959    Ctr Sec Gr 15 Row A

Center Section: Row B
Peters              James Claude           Nov 11, 1916    Jan 05, 1917    Ctr Sec Gr 1 Row B
Peters               Mary Catherine         Apr 23, 1884    Sep 24, 1975    Ctr Sec Gr 2 Row B
Peters               Asa Alfred             Feb 06, 1882    Sep 05, 1969    Ctr Sec Gr 3 Row B
Garber               Helen                   Mar 14, 1856    Aug 15, 1938    Ctr Sec Gr 4 Row B
Garber               Samuel E.              Apr 05, 1856    Nov 18, 1922    Ctr Sec Gr 5 Row B
Garber               Martin Luther          Mar 20, 1879    Sep 12, 1932    Ctr Sec Gr 6 Row B
Garber               Mattie Mary            Apr 17, 1875    Oct 21, 1962    Ctr Sec Gr 7 Row B
Galloway             Sarah Jane             Dec 18, 1856    Aug 10, 1920    Ctr Sec Gr 8 Row B
Galloway             Blanche Sarah          Dec 18, 1891    Jun 17, 1949    Ctr Sec Gr 9 Row B
Galloway             William Romer          Oct 07, 1878    Dec 24, 1955    Ctr Sec Gr 10 Row B
Shelbourne           Sherda A.              Jan 01, 1898    Jun 19, 1965    Ctr Sec Gr 11 Row B
Nichols              Margaret Ann           May 04, 1870    Jun 23, 1926    Ctr Sec Gr 12 Row B
Nichols              Samuel Jackson         Jul 04, 1868    Jul 31, 1937    Ctr Sec Gr 13 Row B
Boyd                 Minnie                  Jan 13, 1871    Mar 28, 1964    Ctr Sec Gr 14 Row B
Boyd                 David William          Feb 18, 1871    Sep 26, 1936    Ctr Sec Gr 15 Row B

12

Center Section: Row C
Byrer                                     Mar 01, 1912  Mar 01, 1912  Ctr Sec Gr 1 Row C
                   Infant daughter of Forest Byrer

Byrer                                     Jan 00, 1915  Jan 00, 1915  Ctr Sec Gr 2 Row C
                   Infant of Forest Byrer

Byrer              Mendon Yvone          Jul 25, 1909     May 19, 1995    Ctr Sec Gr 3 Row C
Byrer              Helen Virginia        Apr 1, 1915      Jun 15, 1937    Ctr Sec Gr 3 Row C
Whiting            May Alma              May 21, 1893     Jan 31, 1975    Ctr Sec Gr 4 Row C
Whiting            Paul Nathaniel        Sep 13, 1896     May 22, 1958    Ctr Sec Gr 5 Row C
Bauman             Ruth Eliza             Feb 2, 1895      Aug 5, 1995     Ctr Sec Gr 6 Row C
Cover              Wilbur Austin         Feb 10, 1924     Feb 10, 1924    Ctr Sec Gr 7 Row C
Rumble             Elizabeth              Sep 21, 1833     Jul 23, 1920    Ctr Sec Gr 8 Row C
Rumble             Mary Alma             Apr 08, 1864     Dec 15, 1939    Ctr Sec Gr 9 Row C
Rumble             Charles Benton        Jan 27, 1863     Dec 20, 1946    Ctr Sec Gr 10 Row C
Miller             Rhoda Belle           Jun 15, 1890     Apr 13, 1962    Ctr Sec Gr 11 Row C
Miller             Lloyd Orian           Feb 07, 1892     Nov 28, 1977    Ctr Sec Gr 12 Row C
Grover             Jay Gilbert            Aug 23, 1893     May 25, 1976    Ctr Sec Gr 13 Row C
Grover             Eunice Viola          Nov 11, 1901     Dec 02, 1980    Ctr Sec Gr 14 Row C
Grover             Della Louise          May 25, 1926     Sep 22, 1927    Ctr Sec Gr 15 Row C

Center Section: Row D
Overholtzer                              May 14, 1916  May 14, 1916  Ctr Sec Gr 1 Row D
                   Infant of Enoch Overholtzer

Overholtzer        Martha Flora          Jun 18, 1887     Oct 26, 1963    Ctr Sec Gr 2 Row D
Wagoner            Thelma Delbrugge      Oct 13, 1903     Sep 10, 1978    Ctr Sec Gr 3 Row D
Delbrugge          Fred                   Jan 30, 1891     Nov 29, 1958    Ctr Sec Gr 4 Row D
Woodbridge         Etta                   Dec 01, 1875     Mar 08, 1956    Ctr Sec Gr 5 Row D
Woodbridge         Clarence Lester       May 08, 1883     Oct 23, 1954    Ctr Sec Gr 6 Row D
Rebman             Charles Joseph        Aug 12, 1888     Aug 14, 1912    Ctr Sec Gr 7 Row D
Rebman             Mary  H.                Jun 01, 1850  Apr 19, 1914  Ctr Sec Gr 8 Row D
Beachler           Silas L.               Dec 13, 1867  Dec 08, 1927  Ctr Sec Gr 9 Row D
Beachler           Eliza                  Aug 26, 1871     Jun 28, 1964    Ctr Sec Gr 10 Row D
Miller             Cordelia               Jul 27, 1875     Jul 12, 1952    Ctr Sec Gr 11 Row D
Miller             Addison E.            Dec 18, 1871  Oct 26, 1953  Ctr Sec Gr 12 Row D
Beachler           Harvey B.              Jan 13, 1897  Mar 30, 1970  Ctr Sec Gr 13 Row D
Beachler           Frances Mildred       Mar 21, 1904     Oct 27, 1993    Ctr Sec Gr 14 Row D

13

Beachler    Mary Lenore  Jul 17, 1925 Jul 17, 1925 Ctr Sec Gr 15 Row D
Center Section: Row E
Peters    Leanna June  Nov 22, 1886 Jun 06, 1949 Ctr Sec Gr 1 Row E
Peters    Loren Obmart  Sep 26, 1876 Mar 27, 1955 Ctr Sec Gr 2 Row E
Peters    Charles Stephen  Oct 24, 1913 Oct 24, 1913 Ctr Sec Gr 3 Row E
Barnett    Ella Adelaide  Nov 06, 1892 Nov 03, 1959 Ctr Sec Gr 4 Row E
Barnett    Alice Lee  Oct 22, 1913 Feb 15, 1991 Ctr Sec Gr 4 Row E
Bauman    Elsie Etta  Jul 08, 1870 Feb 16, 1960 Ctr Sec Gr 5 Row E
Bauman    Lewis Frederick  Jul 13, 1866 Jan 01, 1934 Ctr Sec Gr 6 Row E
Wrightsman Mary   Aug 28, 1830 Dec 06, 1915 Ctr Sec Gr 7 Row E
Wrightsman  John   May 17, 1827 Jun 01, 1918 Ctr Sec Gr 8 Row E
Rinehart    Sarah Rosella  Jan 03, 1859 Mar 15, 1930 Ctr Sec Gr 9 Row E
Rinehart   Henry   Aug 15, 1855 Jan 04, 1943 Ctr Sec Gr 10 Row E
Reserved        Ctr Sec Gr 11 Row E
Wolf   Clara   Mar 24, 1910 Apr 05, 1964 Ctr Sec Gr 12 Row E
Wolf    Nora Gertrude  May 06, 1873 Jan 22, 1970 Ctr Sec Gr 13 Row E
Wolf    Isaac   Oct 28, 1875 Feb 23, 1935 Ctr Sec Gr 14 Row E
Wolf    Mary Elizabeth  Aug 05, 1901 Mar 10, 1925 Ctr Sec Gr 15 Row E
Center Section: Row F
Flora     Aug 24, 1917 Aug 24, 1917 Ctr Sec Gr 1 Row F
Infant of John and Mary Flora
Bauman  Edgar Henry  Jan 09, 1894 Sep 09, 1969 Ctr Sec Gr 2 Row F
Reserved        Ctr Sec Gr 3 Row F
Morton  Henry   Nov 04, 1908  Nov 27, 1946 Ctr Sec Gr 4 Row F
Brubaker Ida Alice  Aug 20, 1878 Jun 06, 1943 Ctr Sec Gr 5 Row F
Brubaker Henry B.  Mar 31, 1872 Feb 06, 1948 Ctr Sec Gr 6 Row F
Brubaker Susanna   Apr 08, 1834 Dec 20, 1916 Ctr Sec Gr 7 Row F
Brubaker Benjamin  Apr 28, 1834 Jun 06, 1913 Ctr Sec Gr 8 Row F
Delbrugge    Aug 02, 1924 Aug 02, 1924 Ctr Sec Gr 9 Row F
Infant son of Fred Delbrugge
Mason  Edna Nancy Murray Feb 12, 1891 Jun 13, 1982 Ctr Sec Gr 10 Row F
Murray  Katie L.   Oct 24, 1865 Jun 18, 1953 Ctr Sec Gr 11 Row F
Murray  John W.   Aug 14, 1905 Dec 25, 1935 Ctr Sec Gr 12 Row F
Murray  David Thomas  May 16, 1852 Dec 08, 1929 Ctr Sec Gr 13 Row F

14

Murray           Robert Lee            Jun 16, 1920    Dec 26, 1935    Ctr Sec Gr 14 Row F
Murray           Samuel M.             Dec 05, 1892    Feb 1, 1924     Ctr Sec Gr 15 Row F

Center Section: Row G
Bauman           John C.                Jun 24, 1913    Jun 24, 1918    Ctr Sec Gr 1 Row G
Gish             Nathan Quinter        Mar 13, 1865    Apr 14, 1942    Ctr Sec Gr 2 Row G
Gish             Elizabeth              Nov 17, 1836    Mar 09, 1922    Ctr Sec Gr 3 Row G
Bauman           Ralph                  Sep 20, 1909    Dec 31, 1971    Ctr Sec Gr 4 Row G
Bauman           Mary Elizabeth        Apr 17, 1874    Apr 26, 1946    Ctr Sec Gr 5 Row G
Bauman           Otto                   Sep 27, 1856    Dec 26, 1924    Ctr Sec Gr 6 Row G
Barton           George Mourer         Jan 12, 1893    Feb 26, 1916    Ctr Sec Gr 7 Row G
Barton           Sarah Ann             Jan 28, 1870    Sep 24, 1957    Ctr Sec Gr 8 Row G
Barton           George William        Aug 24, 1857    Dec 09, 1940    Ctr Sec Gr 9 Row G
Mohler           Orpha Barbara         Sep 30, 1870    May 10, 1928    Ctr Sec Gr 10 Row G
Mohler           Weston Hershey        Jul 23, 1867    Oct 25, 1927    Ctr Sec Gr 11 Row G
Mohler           Hermos Orrion         Apr 24, 1895    Jul 25, 1940    Ctr Sec Gr 12 Row G
Mohler           Ella Ruth              Apr 18, 1894    Jul 08, 1974    Ctr Sec Gr 13 Row G
                                                                        Ctr Sec Gr 14 Row G
Upton            Chester Willis   Aug 22, 1891  Sep 03, 1921 Ctr Sec Gr 15 Row G

Center Section: Row H
Deilks           John Willis            Mar 02, 1898  Apr 18, 1918  Ctr Sec Gr 1 Row H
                 Son of Effie Burger

Waters          Henry A.                 1878   Feb 15, 1930  Ctr Sec Gr 2 Row H
                 Brother of Effie Burger

Burger           Effie Dora             Nov 13, 1876    Dec 02, 1945    Ctr Sec Gr 3 Row H
Burger           Lucy Frances          Mar 08, 1846    Oct 19, 1927    Ctr Sec Gr 4 Row H
Burger           Daniel A.              Sep 12, 1850    May 26, 1923    Ctr Sec Gr 5 Row H
Waggy            Lucy Alice            Jul 21, 1893    Jan 16, 1917    Ctr Sec Gr 6 Row H
Montogmery       Merriam E.            Sep 01, 1870    Dec 25, 1916    Ctr Sec Gr 7 Row H
Barton           Harvey Buell          Dec 01, 1901    Jul 13, 1946    Ctr Sec Gr 8 Row H
Bowman           Barbara                Jan 15, 1852    Apr 19, 1923    Ctr Sec Gr 9 Row H
Bowman           David                  Jul 19, 1850    Mar 18, 1927    Ctr Sec Gr 10 Row H
Hitch            Mary Ellen            Jan 19, 1850    Jul 18, 1963    Ctr Sec Gr 11 Row H
Hitch            William Earl          Aug 31, 1880    Dec 05, 1960    Ctr Sec Gr 12 Row H
Chrowl           Eva Elnora            Oct 25, 1880    Aug 29, 1937    Ctr Sec Gr 13 Row H

15

Chrowl              Ezra                    Mar 29, 1878     Aug 01, 1969    Ctr Sec Gr 14 Row H
Chrowl              Jesse E.                Sep 10, 1902     Oct 20, 1923    Ctr Sec Gr 15 Row H

Center Section: Row I
Yourex              Nicholas L.                1836         Sep 04, 1912    Ctr Sec Gr 1 Row I
Boyd                Martin                  Apr 04, 1844     Jan 26, 1930    Ctr Sec Gr 2 Row I
Snow                                      Jan 06, 1921     Jan 06, 1921    Ctr Sec Gr 3 Row I
                    Infant of Burton E. Snow
Appleton            Erwin Paul             Dec 18, 1915     Dec 31, 1915    Ctr Sec Gr 4 Row I
Murray              Moses                   Aug 03, 1842     Sep 02, 1931    Ctr Sec Gr 5 Row I
La Rue              Robert                     1875        Jan 22, 1936    Ctr Sec Gr 6 Row I
Wagoner             Barbara E.             Dec 10, 1850     May 07, 1917    Ctr Sec Gr 7 Row I
Wagoner             John  J.                 Oct 03, 1852     Feb 01, 1927    Ctr Sec Gr 8 Row I
Blickenstaff        Martha Laura           Oct 10, 1870     Jun 23, 1927    Ctr Sec Gr 9 Row I
Blickenstaff        Alvah                      1866         Apr 14, 1948    Ctr Sec Gr 10 Row I
Blickenstaff        Jacob                  Jan 24, 1842     Mar 27, 1921    Ctr Sec Gr 11 Row I
Blickenstaff        Gertrude M.            May 21, 1874     Dec 16, 1947    Ctr Sec Gr 12 Row I
Blickenstaff        Jesse E.                May 10, 1873     Mar 25, 1955    Ctr Sec Gr 13 Row I
Driver              Anna Nettle            May 02, 1875     Jun 26, 1941    Ctr Sec Gr 14 Row I
Driver              John Samuel            Nov 03, 1872     Oct 10, 1947    Ctr Sec Gr 15 Row 1

Center Section: Row J
Schaapman Hendrik                 Oct 26, 1890     Jul 13, 1913    Ctr Sec Gr 1 Row J
Wolf                Catherine Alice        Jun 15, 1871     Apr 16, 1944    Ctr Sec Gr 2 Row J
Wolf                John F.                 Jun 16, 1866     Mar 27, 1949    Ctr Sec Gr 3 Row J
Wolf                Noah A.                 Jun 13, 1898     Jul 19, 1918    Ctr Sec Gr 4 Row J
Wolf                Sarah Elizabeth        Aug 23, 1896     Mar 30, 1956    Ctr Sec Gr 5 Row J
Heinrich            Lydia Catherine        Apr 12, 1881     Jul 24, 1955    Ctr Sec Gr 6 Row J
Heinrich            Henry Leishoff "Harry"  Nov 19, 1877    Dec 12, 1965    Ctr Sec Gr 7 Row J
Gentry              Esther May             Apr 09, 1902     Jun 30, 1919    Ctr Sec Gr 8 Row J
Gentry              Harriet Margaret       Oct 21, 1875     Dec 26, 1959    Ctr Sec Gr 9 Row J
Gentry             Albert J.               Apr 04, 1870     Jul 30, 1919    Ctr Sec Gr 10 Row J
Overlin             Orpha Mary             Nov 28, 1898     Feb 17, 1975    Ctr Sec Gr 11 Row J
Elstun              Alia Irene              Feb 21, 1886     May 30, 1921    Ctr Sec Or 12 Row J
Miller             Mary Edna              Oct 13, 1855     Mar 06, 1983    Ctr Sec Gr 13 Row J
Miller              Christena               Aug 25, 1855     May 26, 1929    Ctr Sec Gr 14 Row J

16

Miller            Henry D.                  May 28, 1851     Sep 13, 1927    Ctr Sec Gr 15 Row J

Center Section: Row K
Thompson          Male Infant               May 29, 1914  May 29, 1914  Ctr Sec Gr 1 Row K
                  J.W. and Retta (Blackwell) Thompson

Newton            Male Infant               Jul 20, 1915  Jul 20, 1915  Ctr Sec Gr 2 Row K
                  Milton T. and Hazel (Blackwell) Newton

Havens            Leonard Calvin   Aug 14, 1916  Aug 15, 1916  Ctr Sec Gr 3 Row K
                  Arthur C. and Camille (Harrison) Havens

Williamson        Ira                        Dec 20, 1918     Dec 24, 1918    Ctr Sec Gr 4 Row K
Overstreet        Wilbur                    Sep 21, 1914     Sep 06, 1921    Ctr Sec Gr 5 Row K
Overstreet        William                   Jan 28, 1888     Feb 01, 1949    Ctr Sec Gr 6 Row K
Overstreet        Jeremiah                  Nov 28, 1843     Sep 08, 1919    Ctr Sec Gr 7 Row K
Kuns              Oscar Lewis               Nov 21, 1895     Apr 26, 1970    Ctr Sec Gr 8 Row K
                  Also known as Zelona T. Alonides

Wagoner           Samuel Monroe             Dec 07, 1916     Mar 25, 1931    Ctr Sec Gr 9 Row K
Wagoner           Elma Rebecca              Jun 09, 1907     Jun 12, 1921    Ctr Sec Gr 10 Row K
Shafer            Matilda C. (Wagoner)      Sep 30, 1868     Feb 18, 1954    Ctr Sec Gr 11 Row K
Wagoner           Samuel                    Aug 09, 1862     Mar 03, 1928    Ctr Sec Gr 12 Row K
Nead              Rosa Anna                 Jan 14, 1883     Nov 01, 1977    Ctr Sec Gr 13 Row K
Baker             Raymond L.                Dec 13, 1927     Dec 13, 1927    Ctr Sec Gr 14 Row K
Dale              Anna Mary                 Jun 02, 1853     Aug 26, 1925    Ctr Sec Gr 15 Row K

Center Section: Row L
Wimmer            William A.                Jul 09, 1877     Mar 02, 1966    Ctr Sec Gr 1 Row L
Gillette          Frank N.                  Aug 26, 1855     Nov 18, 1923    Ctr Sec Gr 2 Row L
Overstreet        Charles                   Dec 07, 1875     Nov 07, 1950    Ctr Sec Gr 3 Row L
Overstreet        Edward Glenn              Apr 21, 1925     Jul 27, 1977    Ctr Sec Gr 3 Row L
Overstreet        Delana B.                 Sep 30, 1880     May 07, 1968    Ctr Sec Gr 4 Row L
Jacobs           Anna E.                   Feb 18, 1933     Jun 12, 1952    Ctr Sec Gr 5 Row L
Duncan            Lee A.                    May 06, 1868     Mar 02, 1932    Ctr Sec Gr 6 Row L
Duncan            Albert Leroy              Jul 06, 1900     Feb 19, 1920    Ctr Sec Gr 7 Row L
Kenyon            William E.                Jul 07, 1932     Jul 07, 1932    Ctr Sec Gr 8 Row L
Duncan            Emma Jane                 Nov 11, 1872    Oct 01, 1955    Ctr Sec Gr 9 Row L
Hankins           Luna May (Rodriquez)      Jan 01, 1901     Sep 06, 1988    Ctr Sec Gr 10 Row L
Rodriquez         Benjamin                  1895             Aug 05, 1959    Ctr Sec Gr 11 Row L
Wagner            Infant male of Jos. E.     May 24 1968      May 24 1968  Ctr Sec Gr 12 Row L

17

Boyd              Ona Marie                Feb 22, 1920    Mar 11, 1925    Ctr Sec Gr 13 Row L
Renicker          Anna Catherine        Mar 10, 1897    May 04, 1978    Ctr Sec Gr 14 Row L
Renicker          Leandrew Jackson         Jan 30, 1874    Jul 12, 1957    Ctr Sec Gr 15 Row L

Center Section: Row M
Bowman            Samuel Morgan            Feb 03, 1923    Feb 15, 1923    Ctr Sec Gr 1 Row M
Bowmen            Anna May                 Jan 06, 1883    Jan 29, 1969    Ctr Sec Gr 2 Row M
Bowmen            Samuel H.                Jun 26, 1883    Oct 22, 1944    Ctr Sec Gr 3 Row M
Bowmen            Irene May                Nov 26, 1910    Feb 11, 1984    Ctr Sec Gr 4 Row M
Flory            Pearl June               Jun 05, 1880    Jan 21, 1966    Ctr Sec Gr 5 Row M
Flory             Franklin R.              Dec 19, 1878    Mar 17, 1960    Ctr Sec Gr 6 Row M
Morgan            Sarah Frances "Sally"    Jul 22, 1853    May 16, 1920    Ctr Sec Gr 7 Row M
Morgen            James David              Jun 18, 1848    Apr 07, 1934    Ctr Sec Gr 8 Row M
Morgen            Emma Jane                Sep 22, 1885    Nov 04, 1963    Ctr Sec Gr 9 Row M
Hoyme             Ernest G.                May 19, 1897    Jun 07, 1929    Ctr Sec Gr 10 Row M
Wyeth             Alice                     Dec 14, 1856    Mar 11, 1932    Ctr Sec Gr 11 Row M
Wyeth             George F.                Mar 08, 1850    Nov 23, 1934    Ctr Sec Gr 12 Row M
Mullin            Ralph W.                 Nov 05, 1883    Mar 13, 1967    Ctr Sec Gr 13 Row M
                  Born in Illinois
McDonnell         Elsie Gertrude           Feb 18, 1893    Aug 31, 1926    Ctr Sec Gr 14 Row M
Christian         Grace                     Dec 25, 1892    Oct 24, 1968    Ctr Sec Gr 15 Row M

Center Section: Row N
Cripe             Charlotte Ann            Jun 17, 1874    May 13, 1944    Ctr Sec Gr 1 Row N
Cripe             John E.                  Oct 02, 1856    Nov 17, 1923    Ctr Sec Gr 2 Row N
                                                                           Ctr Sec Gr 3 Row N
Tyree             Florine                   Oct 27, 1914    Dec 18, 1942    Ctr Sec Gr 4 Row N
Boyd              Neosha                   Aug 06, 1887    Mar 26, 1964    Ctr Sec Gr 5 Row N
Boyd              George Francis           Dec 11, 1885    Jul 11, 1969    Ctr Sec Gr 6 Row N
Umbaugh           Jonas                     May 18, 1876    Oct 12, 1920    Ctr Sec Gr 7 Row N
Umbaugh           Mary C.                  Jun 12, 1882    Jun 02, 1925    Ctr Sec Gr 8 Row N
Umbaugh          Susannah                 Nov 21, 1845    Jan 01, 1937    Ctr Sec Gr 9 Row N
Terrill           Frank                     Jul 07, 1877    Nov 25, 1931    Ctr Sec Gr 10 Row N
                  Cousin of Mullen Family
Mullen            Bethana                  Jan 03, 1861  Feb 18, 1934  Ct Sec Gr 11 Row N
                  Mother of Nellie Small and Stella Marconett
Small             Nellie May               Oct 09, 1886   May 24, 1969  Ctr Sec Gr 12 Row N

18

Wagner            Ernest Paul           Sep 27, 1903    Sep 29, 1992   Ctr Sec Gr 13 Row N
Wagner            Esther Mae            Sep 27, 1906    Apr 20, 1982    Ctr Sec Gr 14 Row N
Wagner            Edith                 Aug 12, 1928    Aug 13, 1928    Ctr Sec Gr 15 Row N

Center Section: Row O
Samuelson    Betty Susan                 Jul 23, 1910  Jul 06, 1993      Ctr Sec Gr 1 Row O
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 2 Row O
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 3 Row O
Bauman            Shelly Renee         Jul 30, 1971  Aug 01, 1971      Ctr Sec Gr 4 Row O
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 5 Row O
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 6 Row O
Nachatelo         Dennis Lee            Aug 15, 1948    Feb 28, 1969    Ctr Sec Gr 7 Row O
Howser            Sarah Elizabeth      Aug 03, 1885    Nov 27, 1972    Ctr Sec Gr 8 Row O
Howser            William Arthur       Mar 10, 1884    Dec 22, 1968    Ctr Sec Gr 9 Row O
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 10 Row O
Howser            Pearl Arvilla         Oct 19, 1912    Jun 14, 1991    Ctr Sec Gr 11 Row O
Bashor            Michael Steven       Apr 08, 1965    Aug 18, 1984    Ctr Sec Gr 12 Row O
Bashor            Marcia Renee         Oct 02, 1963    Apr 21, 1971    Ctr Sec Gr 13 Row O
Reserved                                                              Ctr Sec Gr 14 Row O
                                                                        Ctr Sec Gr 15 Row O

Center Section: Row P
Eikenberry        Genevieve Barber     Jun 25, 1914    Aug 02, 1989    Ctr Sec Gr 1 Row P
Barber            George Russell      Jun 24, 1914    Mar 19, 1974    Ctr Sec Gr 2 Row P
Silvers           Jack Emmerson        Sep 08, 1916    Oct 10, 1974    Ctr Sec Gr 3 Row P
Silvers           Edith Esther          Mar 17, 1895    Sep 27, 1982   Ctr Sec Gr 4 Row P
Silvers           Robert Markey        Apr 02, 1923    Mar 20, 1991    Ctr Sec Gr 5 Row P
Miller            Orpha Jane            May 03, 1900    Mar 08, 1976    Ctr Sec Gr 6 Row P
Miller           Noah Gilbert         Jun 03, 1895    Nov 28, 1978    Ctr Sec Gr 7 Row P
Cover             Mary Ada              Jul 05, 1897    Mar 03, 1991    Ctr Sec Gr 8 Row P
Cover             John Immel           Feb 15, 1897    Sep 27, 1974    Ctr Sec Gr 9 Row P
Reserved                                                               Ctr Sec Gr 10 Row P
Wolf              George Melvin        Nov 22, 1905    Jul 28, 1975    Ctr Sec Gr 11 Row P
Leeper            Sandra Sue (Wagoner)   Aug 21, 1944     Sep 24, 1983    Ctr Sec Gr 12 Row P
Dunlop            Lillie Alme Da       Feb 18, 1887    Dec 24, 1975    Ctr Sec Gr 13 Row P
Dunlop       William Asa       Jan 22, 1880    Feb 25, 1976   Ctr Sec Gr 14 Row P

19

Galas  Tyler Matthew        Feb 10, 1983    Oct 17, 1996     Ctr Sec Gr 15 Row P

Center Section: Row O
Deeter  Henry Allen          Dec 27, 1909  Jul 06, 1979       Ctr Sec Gr 1 Row Q
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 2 Row Q
Reserved                                                                Ctr Sec Gr 3 Row Q
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 4 Row Q
Blickenstaff       Emma Mae             Feb 14, 1900    Jun 06, 1993     Ctr Sec Gr 5 Row Q
Blickenstaff      Orlando Marion      Jul 25, 1901    Apr 13, 1984     Ctr Sec Gr 6 Row Q
Cardin             Joan                 Sep 15, 1931    Jun 18, 1978     Ctr Sec Gr 7 Row Q
Miller             Velva May            Nov 19, 1908    Jun 30, 1993     Ctr Sec Gr 8 Row Q
Miller             Clyde Emest          Jan 07, 1906    Feb 18, 1977     Ctr Sec Gr 9 Row Q
Garber            Leah Alice            Jun 08, 1925    Aug 30, 1979     Ctr Sec Gr 10 Row Q
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 11 Row Q
Garber             Ida Mae               Feb 07, 1891    Sep 22, 1978     Ctr Sec Gr 12 Row Q
Garber             Henry Wilbur         Aug 29, 1888    Aug 02, 1981     Ctr Sec Gr 13 Row Q
Blickenstaff       Esther Lois           Jul 12, 1911    Jul 17, 1995     Ctr Sec Gr 14 Row Q
Blickenstaff       David Elmer          Sep 23, 1911    Dec 06, 1977     Ctr Sec Gr 15 Row Q

Center Section: Row R                                                                                  Ctr Sec Gr 1 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 2 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 3 Row R
Landes             Carl Gene             Dec 27, 1930    Nov 25, 1981     Ctr Sec Gr 4 Row R
Miller             Mary                  Jan 05, 1895    Nov 16, 1980     Ctr Sec Gr 5 Row R
Miller             Joseph B.             Oct 1l, 1885    Feb 19, 1978     Ctr Sec Gr 6 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 7 Row R
Heinrich           Mary Lauretta   Feb 23, 1904    Oct 25, 1979     Ctr Sec Gr 8 Row R
Heinrich           Walter Amos      Jan 26, 1903    Nov 25, 1985     Ctr Sec Gr 9 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 10 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 11 Row R
Boyd               Jesse Ervin           Oct 22, 1909    Oct 08, 1979     Ctr Sec Gr 12 Row R
Miller             Gregory Allen        May 16, 1956    Aug 05, 1979     Ctr Sec Gr 13 Row R
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 14 Row R
Reserved                                                                Ctr Sec Gr 15 Row R

20

Center Section: Row S
Ivie              Sigal Ryan             Apr 10, 1895    Jul 19, 1982     Ctr Sec Gr 1 Row S
Ivie              Florence               Aug 14, 1900    Aug 30, 1990     Ctr Sec Gr 2 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 3 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 4 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 5 Row S
Huffman           Charles Alfred    Oct 15, 1906  Jun 27, 1985 Ctr Sec Gr 6 Row S
                                                                          Ctr Sec Gr 7 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 8 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 9 Row S
Rumble            Brian Edward          Sep 03, 1981  Mar 16, 1982       Ctr Sec Gr 10 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 11 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 12 Row S
Boyd              Cassie Ann            Jan 10, 1982  Jan 10, 1982       Ctr Sec Gr 13 Row S
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 14 Row S
Bailey            Jesse Paul             Mar 29, 1934  Nov 26, 1980       Ctr Sec Gr 15 Row S

Center Section: Row T
Wolf              Daniel F.              Jun 22, 1903  Oct 11, 1985       Ctr Sec Gr 1 Row T
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 2 Row T
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 3 Row T
Johnson           Fern Pauline          Aug 31, 1926    Jun 01, 1987      Ctr Sec Gr 4 Row T
Root              Dorothy Tresa        Jul 16, 1924    Oct 15, 1991     Ctr Sec Gr 5 Row T
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 6 Row T
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 7 Row T
Flora             Donald Ray            Mar 22, 1932  Apr 29, 1989       Ctr Sec Gr 8 Row T
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 9 Row T
Holsinger         Effie Ethel            Jan 14, 1922    Apr 17, 1992     Ctr Sec Gr 10 Row T
Holsinger         Harry Eldon           Nov 01, 1918    Apr 10, 1988     Ctr Sec Gr 11 Row T
Denlinger         Ellen Lavenia         Apr 1l, 1907    Jan 09, 1994     Ctr Sec Gr 12 Row T
Denlinger         Charles Wesley        Nov 03, 1902    Feb 18, 1990     Ctr Sec Gr 13 Row T
Stamy             Lena Edith             Mar 15, 1900    Sep 15, 1986     Ctr Sec Gr 14 Row T
Stamy             Daniel Webster        Sep 08, 1899    Apr 10, 1993     Ctr Sec Gr 15 Row T

Center Section: Row U
Reece             Edward Henry       Mar 19, 1943  Apr 17, 1990  Ctr Sec Gr 1 Row U

21

Reserved                                                                Ctr Sec Gr 2 Row U
Reece              Clarence Henry   Aug 22, 1912  Sep 02, 1993 Ctr Sec Gr 3 Row U
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 4 Row U
Mohler           Merle Jordan   May 5 1922  Jun 20, 1996        Ctr Sec Gr 5 Row U
                                                                          Ctr Sec Gr 6 Row U
Mohler           Raymond Earl   May 29, 1935  Sep 13, 1992 Ctr Sec Gr 7 Row U
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 8 Row U
Mohler           Harold Murray   Jan 18, 1918  Dec 05, 1989 Ctr Sec Gr 9 Row U
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 10 Row U
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 11 Row U
Reserved                                                                 Ctr Sec Gr 12 Row U
Overholtzer       Marisa Jayne  Sep 22, 1977    May 26, 1988    Ctr Sec Gr 13 Row U
Mohler            Miriam Amy   May 01, 1925    May 25, 1988    Ctr Sec Gr 14 Row U
Mohler             Daniel Weston   Feb 01 1925     Jan 18, 1996    Ctr Sec Gr 15 Row U

Center Section: Row V
Reserved                                                                Ctr Sec Gr 1 Row V
Blocher            Bessie Ellen          Apr 22, 1904  Oct 09, 1990      Ctr Sec Gr 2 Row V
Reserved                                                                Ctr Sec Gr 3 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 4 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 5 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 6 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 7 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 8 Row V
                                                                          Ctr Sec Gr 9 Row V
Reserved           Ctr Sec Gr 10 Row V
Brubaker  David Lloyd          Aug 03, 1951    Feb 20, 1991 Ctr Sec Gr 11 Row V
Miller  Nellie Alice  Mar 13, 1905    Nov 18, 1996 Ctr Sec Gr 12 Row V
Reserved        Ctr Sec Gr 13 Row V
Wise               Myrtle Mary Etta  Apr 18, 1909    Jun 12, 1990 Ctr Sec Gr 14 Row V
Wise               Walter Blocher      Jul 28, 1904    Apr 14, 1995 Ctr Sec Gr 15 Row V

Center Section: Row W
Clark              Walter Floyd   Oct 20, 1918 Oct 18, 1994  Ctr Sec Gr 1 Row W
                                                                          Ctr Sec Gr 2 Row W

22

Name     Birth  Death  Location
                                                                     Ctr Sec Gr 4 Row W
                                                                      Ctr Sec Gr 5 Row W
                                                                     Ctr Sec Gr 6 Row W
                                                                     Ctr Sec Gr 7 Row W
                                                                      Ctr Sec Gr 8 Row W
Bowmen          Eugene Calvin   Oct 4, 1945  Aug 5, 1996 Ctr Sec Gr 9 Row W
Reserved        Ctr Sec Gr 10 Row W
Reserved        Ctr Sec Gr 11 Row W
Flory  Phyllis Irene          Feb 07, 1922  Aug 31, 1993 Ctr Sec Gr 12 Row W
Reserved        Ctr Sec Gr 13 Row W
Reserved        Ctr Sec Gr 14 Row W
Baumen          Weston Earl   Jun 14, 1921 Dec 12, 1992 Ctr Sec Gr 15 Row W

Center Section Row X
Peters   Harvey Loren   Dec 24, 1911 Jul 31, 1996         Ctr Sec Gr 1 Row X
Reserved                                                             Ctr Sec Gr 2 Row X
Reserved                                                              Ctr Sec Gr 3 Row X                                                                 Reserved         Ctr Sec Gr 4 Row X
         Ctr Sec Gr 5 Row X
         Ctr Sec Gr 6 Row X
         Ctr Sec Gr 7 Row X
         Ctr Sec Gr 8 Row X
         Ctr Sec Gr 9 Row X
         Ctr Sec Gr 10 Row X
         Ctr Sec Gr 11 Row X
         Ctr Sec Gr 12 Row X
         Ctr Sec Gr 13 Row X
Garber         Linda Susan 'Susie' Feb 6, 1950  Aug 18, 1996 Ctr Sec Gr 14 Row X
Reserved        Ctr Sec Gr 15 Row X

23

South Section: Row A
Reserved        S Sec Gr 1 Row A
Colbert             Owen Murray  Nov 19, 1907  Oct 15, 1972  S Sec Gr 2 Row A
Colbert            David Owen  Apr 25, 1942 Jan 22, 1944 S Sec Gr 3 Row A
Colbert            Ella     Jan 23, 1871 Oct 20, 1951 S Sec Gr 4 Row A
Colbert            Franklin Levi   Jul 07, 1874 Jun 25, 1947 S Sec Gr 5 Row A
Edgecomb            Philip Leslie  Sep 25, 1942 Apr 11, 1946 S Sec Gr 6 Row A
Reserved         S Sec Gr 7 Row A
Edgecomb           Owen Roscoe  Jul 27, 1913 Nov 15, 1982 S Sec Gr 8 Row A
Blickenstaff        Henry Everett  Nov 04, 1943 Mar 01, 1988 S Sec Gr 9 Row A
Burger            Clara Annette  Nov 22, 1892 Jan 04, 1969  S Sec Gr 10 Row A
Burger              John P.   Jan 21, 1873  Feb 03, 1951 S Sec Gr 11 Row A
Worre              Olau Knutsen  Jan 06, 1908 Mar 25, 1951 S Sec Gr 12 Row A
Reserved                                                                  S Sec Gr 13 Row A
Balsbaugh           Ruth                   Jun 16, 1897 Jul 07, 1983 S Sec Gr 14 Row A
Balsbaugh           Lloyd Ray  Oct 11, 1899 Jun 09, 1964 S Sec Gr 15 Row A

South Section: Row B
Garber              Jeanette Marie  May 29, 1938 Mar 31, 1940 S Sec Gr 1 Row B
Reserved                                                                   S Sec Gr 2 Row B
Reserved                                                                  S Sec Gr 3 Row B
Wagner              Alvin Clay  May 15, 1942  Aug 13, 1979 S Sec Gr 4 Row B
Gish                Meda Alice  Oct 20, 1877 Nov 09, 1944 S Sec Gr 5 Row B
Gish          James William Moses Feb 24, 1872 Feb 21, 1948  S Sec Gr 6 Row B
Grover              Ida May          Jun 25, 1892 Jun 13, 1986 S Sec Gr 7 Row B
Grover              Walter Raleigh  Feb 27, 1892 Jeb 24, 1984 S Sec Gr 8 Row B
Reserved                                                                   S Sec Gr 9 Row B
Balsbaugh           Richard/Edward  Dec 18, 1956 Dec 19, 1956 S Sec Gr 10 Row B
Twins, age 15 Hours
Grover  Maggie   Sep 22, 1858 Nov 29, 1949 S Sec Gr 11 Row B
Grover  Ira Romulous  Dec 31, 1867 Jul 15, 1963 S Sec Gr 12 Row B
Reserved                                                                   S Sec Gr 13 Row B
Wolf  Levi E.                Feb 3, 1900 Oct 30, 1960 S Sec Gr 14 Row B
Wolf               Luella Mae            May  01, 1922 Apr 14, 1992 S Sec Gr 15 Row B

24

South Section : Row C
Price               Mary Susanna            Nov 16, 1870     Mar 28, 1958  S Sec Gr 1 Row C
Price               Solomon Elias          Mar 21, 1861    Apr 12, 1939 S Sec Gr 2 Row C
Price               Mary Magdalene         Jun 28, 1896     Oct 10, 1975 S Sec Gr 3 Row C
Price               Celesta Oliva           Dec 21, 1897     Jan 14, 1987 S Sec Gr 4 Row C
Hull                Dorothy Elizabeth       Jan 26, 1874     Apr 14, 1942 S Sec Gr 5 Row C
Hull                Feliz Harvey  Nov 21, 1 868    Jan 26, 1948 S Sec Gr 6 Row C
Reserved                                                                   S Sec Gr 7 Row C
Wolf               Joseph Lyle (Infant) Jun 26, 1945 Jun 26, 1945 S Sec Gr 8 Row C
Wolf               Elsie Susan            Nov 25, 1881     Aug 20, 1979 S Sec Gr 9 Row C
Wolf               David F.                Oct 09, 1877    Jan 27, 1949 S Sec Gr 10 Row C
Reserved          S Sec Gr 11 Row C
Wolf               Lydia Olive             Mar 22, 1914  Jun 18, 1991 S Sec Gr 12 Row C
                                                                            S Sec Gr 13 Row C
Wolf               Susanna                 Dec 18, 1878    May 20, 1950 S Sec Gr 14 Row C
Wolf               Jesse L.                 Oct 22, 1881     May 26, 1959 S Sec Gr 15 Row C

South Section: Row D
Filbrun           Bertha Ellen            Apr 24, 1895     Nov 25, 1960 S Sec Gr 1 Row D
Filbrun           Clarence Joseph         Jun 03, 1887     Jun 13, 1973 S Sec Gr 2 Row D
Wolf               Betty Ann               Apr 28, 1937     Feb 04, 1938 S Sec Gr 3 Row D
Wolf               Elizabeth Cerena        Aug 22, 1910    Aug 17, 1981 S Sec Gr 4 Row D
Reserved                                                                 S Sec Gr 5 Row D
Root               Emma Adeline            Oct 13, 1868     Sep 04, 1941 S Sec Gr 6 Row D
Root               Joseph Allen           Apr 30, 1867     Apr 30, 1943 S Sec Gr 7 Row D
Fox                 David James            May 06, 1930     Feb 19, 1993 S Sec Gr 8 Row D
Miller           Anna Alida Mettler      Jan 22, 1893     Jun 10, 1990 S Sec Gr 9 Row D
Mettler         Walter Gulick           Feb 16, 1887     Dec 05, 1951 S Sec Gr 10 Row D
Cover            Amy Bell Miller         Aug 04, 1880     May 20, 1962 S Sec Gr 11 Row D
Miller           Samuel Aaron            Apr 19, 1881     Nov 04, 1947 S Sec Gr 12 Row D
Long             Bernice Elizabeth       Oct 17, 1904     May 10, 1948 S Sec Gr 13 Row D
Root             Louise                   Feb 20, 1908     Jan 14, 1978 S Sec Gr 14 Row D
Root              John James              Mar 24, 1892     Nov 01, 1969 S Sec Gr 15 Row D

25

South Section: Row E
Cover  Earl Wilbur           Mar 05, 1902    Jan 04, 1983    S Sec Gr 1 Row E
Cover  Lois Emma            Jan 01, 1904    Oct 22, 1989     S Sec Gr 2 Row E
Cripe             Calvin E.              Aug 17, 1924    Jul 26, 1937    S Sec Gr 3 Row E
Cover             Dorothy Belle  Aug 24, 1904    Sep 13, 1984    S Sec Gr 4 Row E
Gibbons           Emma                   Mar 01, 1865    Feb 07, 1947     S Sec Gr 5 Row E
Flory            Orpha Elizabeth   Jul 27, 1888    Jul 24, 1941     S Sec Gr 6 Row E
Flory             Owen Floyd           Nov 18, 1889    Feb 11, 1976    S Sec Gr 7 Row E
         S Sec Gr 8 Row E
Angle             Jason D.               May 03, 1915  Jul 27, 1963       S Sec Gr 9 Row E
Reserved                                                                S Sec Gr 10 Row E
Angle             Emery Vernon   Apr 18, 1911    Jul 04, 1947     S Sec Gr 11 Row E
Bronson           Josephine May  Mar 13, 1886    Feb 18, 1958     S Sec Gr 12 Row E
Bronson           Gilbert   Jan 31, 1879    Sep 10, 1965     S Sec Gr 13 Row E
Etter            Elizabeth Ellen       Feb 15, 1879    Mar 02, 1960     S Sec Gr 14 Row E
Etter             Winter Herman  Feb 26, 1882    Nov 03, 1963     S Sec Gr 15 Row E

South Section: Row F
Cover             Catherine              Sep 06, 1861    Mar 14, 1948     S Sec Gr 1 Row F
Cover             Oliver Lytton  May 15, 1861    Jan 30, 1937     S Sec Gr 2 Row F
Cover             Sadie Elsie            Jan 28, 1889    Jul 20, 1966     S Sec Gr 3 Row F
Wells             Stella Emma  Apr 22, 1884    Dec 28, 1963     S Sec Gr 4 Row F
Wells             John Elbert            Apr 05, 1881    Feb 03, 1963    S Sec Gr 5 Row F
Gish              Curtis Leroy          Nov 22, 1939    Jul 09, 1941     S Sec Gr 6 Row F
Gish              Nellie Vivian         Sep 08, 1906    Feb 17, 1981     S Sec Gr 7 Row F
Gish              Ilden Leroy            Dec 19, 1899    Feb 03, 1988     S Sec Gr 8 Row F
Baptiste          Martha Thelma      Jan 27, 1915    Nov 04, 1958     S Sec Gr 9 Row F
Shelley           Mildred Fern         Jun 09, 1923    Sep 03, 1975     S Sec Gr 10 Row F
Caylor            Ida May                Mar 25, 1883    Mar 15, 1951     S Sec Gr 11 Row F
Caylor           Eli H.                 Sep 21, 1874    Dec 01, 1951     S Sec Gr 12 Row F
Root              Stella May             Dec 21, 1901    Dec 01, 1951     S Sec Gr 13 Row F
Wagner            Orpha Eliza           Sep 18, 1902    Jun 10, 1978     S Sec Gr 14 Row F
Wagner            Clay Elvaton          Sep 08, 1899    Jun 12, 1970     S Sec Gr 15 Row F

26
South Section: Row G
Mohler            Eliza M. Cover       Jan 09, 1839      Apr 19, 1931     S Sec Gr 1 Row G
Cover            Hattie May             Nov 11, 1880      Dec 09, 1948     S Sec Gr 2 Row G
Cover            Christie Rufus         Jun 01, 1879      Nov 27, 1965     S Sec Gr 3 Row G
Cover             Joseph Miller          Jun 14, 1866      Sep 06, 1943     S Sec Gr 4 Row G
Cover             Christina Anna M.      Sep 27, 1868      Feb 05, 1936     S Sec Gr 5 Row G
Harvey            Anna Mary Fouts        Aug 16, 1883      Dec 20, 1981     S Sec Gr 6 Row G
Harvey            Henry M.               Apr 08, 1880      Aug 31, 1941     S Sec Gr 7 Row G
Eikenberry        Arnold Thane            Sep 18 1949       Mar 25 1994      S Sec Gr 7 Row G
Fouts             Noah W.                Jun 3, 1879       Jul 13, 1943     S Sec Gr 8 Row G
Reece             Jennie Catherine       Jan 13, 1897      Apr 23, 1958     S Sec Gr 9 Row G
Reserved                                                                    S Sec Gr 10 Row G
Kelley            Frances Mae            Sep 29, 1923      Nov 28, 1992     S Sec Gr 11 Row G
Kelley            Lynn Edmund            May 01, 1962      May 01, 1962     S Sec Gr 12 Row G
Brown             Muriel M.              Jan 29, 1905      Dec 12, 1983     S Sec Gr 13 Row G
Brown             Clare Lowell           Jun 26, 1899      Oct 25, 1964     S Sec Gr 14 Row G
Brown             Sarah Alice            Jul 11, 1863     Aug 06, 1951     S Sec Gr 15 Row G

South Section: Row H
Cover             Sallie Ellen            Oct 06, 1873      Jul 28, 1960     S Sec Gr 1 Row H
Cover             John Calvert           Dec 14, 1872      Sep 24, 1963     S Sec Gr 2 Row H
Marconett         Melvin Ora             Aug 22, 1933      Apr 23, 1935    S Sec Gr 3 Row H
Vickers           Christopher A.         Dec 08, 1971      Dec 08, 1971     S Sec Gr 3 Row H
                  Infant at east end of grave
Marconett         Ethel May              Mar 13, 1900      Apr 14, 1980     S Sec Gr 4 Row H
Marconett         Ora                     Jan 18, 1897      Jul 15, 1965     S Sec Gr 5 Row H
Wagoner           Howard R.              Sep 05, 1927      Apr 18, 1945     S Sec Gr 6 Row H
Reserved        S Sec Gr 7 Row H
Wagoner           Jacob Raymond          Sep 02, 1895      Dec 31,1994     S Sec Gr 8 Row H
Sell              Mary Adah              Aug 19, 1932      Nov 09, 1961     S Sec Gr 9 Row H
Reserved        S Sec Gr 10 Row H
Thompson          Bruce Lynn             Jul 18, 1952      Oct 30, 1952     S Sec Gr 11 Row H
Buckley           Milton Wesley  Feb 02, 1891      Apr 09, 1960     S Sec Gr 12 Row H
Bnckley           Bessie May             Sep 17, 1897      Jul 18, 1970     S Sec Gr 13 Row H
Wagner            Susanna                 Sep 17, 1896      Jan 10, 1991     S Sec Gr 14 Row H

27
Hull   Floyd M.               Mar 26, 1889    Apr 25, 1959      S Sec Gr 15 Row H

South Section: Row I
Fountain  Herbert Lee  Nov 05, 1939    Nov 05, 1939      S Sec Gr 1 Row I
Fountain          Lottie June            Sep 10, 1941    Sep 10, 1941      S Sec Gr 2 Row I
Fountain          Daniel   Apr 26, 1957    Jan 09, 1958      S Sec Gr 3 Row I
Fountain          Thelma Maude   Mar 19, 1933    Mar 02, 1967      S Sec Gr 4 Row I
Reserved                                                                    S Sec Gr 5 Row I
Caro              Myrtle Kinzie        Nov 24, 1884    Jan 26, 1942      S Sec Gr 6 Row I
Marconett         Stella Ann             Oct 09, 1886    Jan 13, 1965      S Sec Gr 7 Row I
Marconett         Daniel                  Jun 12, 1885    Nov 29, 1967     S Sec Gr 8 Row I
Fall              Sarah Ellen           Dec 31, 1875    Sep 24, 1949      S Sec Gr 9 Row I
Fall              Markey                 May 05, 1874    Jun 25, 1959      S Sec Gr 10 Row I
Bauman            Craig Allen           Jun 29, 1954    Jun 30, 1954      S Sec Gr 11 Row I
Bauman            Mabel Viola          Jun 14, 1902    Feb 22, 1992      S Sec Gr 12 Row I
Bauman            Elmer Louis  Apr 23, 1899    Apr 28, 1987      S Sec Gr 13 Row I
Reserved        S Sec Gr 14 Row I
Fall  Norman Markey  Jul 09, 1919  Nov 27, 1969 S Sec Gr 15 Row I

South Section: Row J
Wagner            John          Nov 16, 1882  Nov 16, 1939       S Sec Gr 1 Row J
Reserved                                                                   S Sec Gr 2 Row J
Fisher            John Abram     Nov 07, 1905    Sep 05, 1964      S Sec Gr 3 Row J
Wagner            Mary F.                 Apr 28, 1863    Oct 14, 1956      S Sec Gr 4 Row J
Wagner            Daniel W.          May 25, 1859    May 02, 1946      S Sec Gr 5 Row J
Wilbur          Corrinne J. Zwiebel Oct 08, 1905    Mar 09, 1983      S Sec Gr 6 Row J
Zwiebel           Allen George    Sep 14, 1888    Mar 27, 1956      S Sec Gr 7 Row J
Beckner           Kathryn Mary  Sep 28, 1905    May 15, 1994      S Sec Gr 8 Row J
Reserved                                                                    S Sec Gr 9 Row J
Wise             Mary Renee (Infant) May 03, 1957    May 03, 1957      S Sec Gr 10 Row J
Wise                Montgomery Lee  Feb 19, 1960    Jan 14, 1990    S Sec Gr 11 Row J
Reserved                                                                    S Sec Gr 12 Row J
Marconett Nancy Carol   Dec 02, 1942  Sep 23, 1963        S Sec Gr 13 Row J
Reserved                                                                    S Sec Gr 14 Row J
Reserved                                                                    S Sec Gr 15 Row J

28
South Section: Row K
Garber             Samuel Emmert            May 31, 1911    Mar 16, 1993    S Sec Gr 1 Row K
Garber             Mary Etta                May 16, 1916    Dec 11, 1968    S Sec Gr 2 Row K
Garber             Darlene Fay             Sep 10, 1947    Sep 10, 1947    S Sec Gr 3 Row K
Garber             Dewayne Edmond           Sep 10, 1947    Nov 07, 1947    S Sec Gr 4 Row K
Beachler           Gladys Anna              Nov 14, 1904    Mar 26, 1978    S Sec Gr 5 Row K
Dailey             Jeanetta "Nettle" A.    Jan 25, 1860    Apr 24, 1950    S Sec Gr 6 Row K
Bowman             Olive Lorene             Sep 04, 1896    Aug 12, 1986    S Sec Gr 7 Row K
Bowman             David H.                 Feb 17, 1889    Aug 15, 1977    S Sec Gr 8 Row K
Overholtzer        Drexel Stuart            Sep 14, 1942    Feb 04, 1990    S Sec Gr 9 Row K
Reserved                                                                   S Sec Gr 10 Row K
Overholtzer        Deryl Lynn               Nov 19, 1947    Oct 8, 1963     S Sec Gr 11 Row K
Boyd               Emma Belle               Sep 18, 1890    Oct 29, 1968    S Sec Gr 12 Row K
Boyd               Harley Jared             Sep 07, 1895    Sep 22, 1965    S Sec Gr 13 Row K
Graybill           Chad Brian               Nov 8, 1996     Nov 8, 1996     S Sec Gr 13 Row K
Theiler            Minerva Marie            Feb 11, 1904    May 13, 1982    S Sec Gr 14 Row K
Landis             George Russell          May 13, 1900    Jan 20, 1969    S Sec Gr 15 Row K

South Section: Row L
Barton             Ruth Margaret            Jul 06, 1895     Feb 08, 1995     S Sec Gr 1 Row L
Barton             William Walter           Sep 20, 1890    Mar 30, 1956    S Sec Gr 2 Row L
Cripe              Mary Alice               May 25, 1899    Mar 24, 1988    S Sec Gr 3 Row L
Cripe              John O.                  Feb 09, 1898    Jun 29, 1964    S Sec Gr 4 Row L
Beachler           Lyle Cleophus Paul       Jun 22, 1905    Jun 08, 1972    S Sec Gr 5 Row L
Stafford           Lester W.   1901           Mar 07, 1957    S Sec Gr 6 Row L
Noland             Sadie May                Aug 08, 1894    Nov 04, 1978    S Sec Gr 7 Row L
Noland             James W.                 Nov 12, 1879    May 25, 1960    S Sec Gr 8 Row L
Cover              Netha Laverne            Jun 12, 1903    Aug 23, 1965    S Sec Gr 9 Row L
Cover              Jesse Jordan             Nov 06, 1845    Apr 22, 1968    S Sec Gr 10 Row L
Ankerman           Carrie                    Oct 18, 1903    Nov 10, 1965    S Sec Gr 11 Row L
Aukerman           Forest T.                Feb 13, 1902    Aug 13, 1988    S Sec Gr 12 Row L
McCray             Mary Bell                Feb 12, 1888    Nov 27, 1968    S Sec Gr 13 Row L
McCray             Wesley Lee               Dec 26, 1883    Jun 15, 1966    S Sec Gr 14 Row L
Cover              Samuel Christie          Feb 26, 1915   Nov 20, 1979    S Sec Gr 15 Row L

29
South Section: Row M
Beachler      Minerva             Feb 14, 1868   Dec 02, 1938 S Sec Gr 1 Row M
Beachler     John                 Nov 18, 1860  Jun 17, 1946 S Sec Gr 2 Row M
Rench        Vina Edith           Jul 25, 1872  Jan 08, 1944 S Sec Gr 3 Row M
Rench         David Henry          Nov 05, 1873   Sep 27, 1943 S Sec Gr 4 Row M
Beeghley      John J.       Jul 12, 1860   Oct 24, 1943 S Sec Gr 5 Row M
Long   John W.   Jan 30, 1898 Apr 12, 1946 S Sec Gr 6 Row M
Spair   Jennie Elizabeth  Feb 06, 1876 Nov 29, 1954 S Sec Gr 7 Row M
Spair  Cecil Elisha  Jul 02, 1876 Jan 04, 1962 S Sec Gr 8 Row M
Johnson  Esther Ellen Wagoner Jul 17, 1897 Feb 07, 1991 S Sec Gr 9 Row M
Wagoner John P.              Apr 15, 1893 Aug 02, 1966 S Sec Gr 10 Row M
Jones         Walter Stephen      Dec 23. 1919 Jul 20, 1947 S Sec Gr 11 Row M
Reserved        S Sec Gr 12 Row M
Garber       Lowell W.           Jan 07, 1936  Jul 14, 1966 S Sec Gr.13 Row M
Reserved        S Sec Gr 14 Row M
Reserved        S Sec Gr 15 Row M

South Section: Row N
Bowmen        Mary Ethel  Oct 12, 1889 Apr 09, 1988 S Sec Gr 1 Row N
Bowmen        Noah Webster        Feb 16, 1885   Feb 22, 1971    S Sec Gr 2 Row N
Frantz        Michael Markey      Mar 07, 1940   Dec 23, 1957   S Sec Gr 3 Row N
Reserved        S Sec Gr 4 Row N
Reserved        S Sec Gr 5 Row N
Chastain      Sarah Martha         Mar 16, 1958  Mar 19, 1958  S Sec Gr 6 Row N
Wray          Kenneth Edward      Jan 28, 1948 May 01, 1966 S Sec Gr 7 Row N
Wray          Sylvia Katherine    Feb 25, 1924 Apr 20, 1982 S Sec Gr 8 Row N
Reserved        S Sec Gr 9 Row N
         S Sec Gr 10 Row N
Wolf          Katherine            Oct 31, 1893   Mar 1, 1980 S Sec Gr 11 Row N
Wolf          James T.             Apr 07, 1901   Feb 28, 1967 S Sec Gr 12 Row N
Reserved        S Sec Gr 13 Row N
Reserved        S Sec Gr 14 Row N
Miller                             Dec 13, 1966  Dec 13, 1966  S Sec Gr 15 Row N
                Infant son of Fred Miller

30
South Section: Row O
Barton  John   Jul 06, 1889 Jan 17, 1973 S Sec Gr 1 Row O
Barton  Fanny Orpha  Aug 28, 1893 Nov 27, 1973 S Sec Gr 2 Row O
Wolf  Hazel Anna  Mar 13, 1920 Jun 06, 1967 S Sec Gr 3 Row O
Dutter  Edna Marea  Aug 17, 1903 Jan 28, 1985 S Sec Gr  4 Row O
Dutter  George C.  Feb 24, 1895 Nov 21, 1968 S Sec Gr  5 Row O
Flora  Orpha Luella  Dec 30, 1897 Sep 11, 1983 S Sec Gr  6 Row O
Flora  Lawrence Elmer  Jan 13, 1890 Jul 16, 1975 S Sec Gr  7 Row O
Reserved        S Sec Gr 8 Row O
Beachler  Delbert Edwin  Sep 09, 1931 Dec 16, 1970 S Sec Gr 9 Row O
Also known as Del Robert Stanton
Benedict  Benjamin  Jan 22, 1971 Jan 22, 1971 S Sec Gr 10 Row O
Benedict  Michael Edward  Feb 15, 1978 Jan 14, 1980 S Sec Gr 10 Row O
Reserved        S Sec Gr 11 Row O
Reserved        S Sec Gr 12 Row O
Selby  Paul Robert  May 12, 1952 Sep22, 1968 S Sec Gr 13 Row O
Reserved        S Sec Gr 14 Row O
Selby  Lloyd Eben  Sep 02, 1920 Nov 22, 1987 S Sec Gr 15 Row O

South Section: Row P
Reserved        S Sec Gr 1 Row P
Grover  Mary Ellen  Apr 07, 1925 Sep 13, 1971 S Sec Gr 2 Row P
Rumble  Flossie Alice  Mar 30, 1897 Mar 25, 1984 S Sec Gr 3 Row P
Rumble  Charles Joseph  Nov 23, 1899 Mar 15, 1984 S Sec Gr 4 Row P
Reserved        S Sec Gr S Row P
         S Sec Gr 6 Row P
Bowman Larry Gene  Nov 28, 1951 Jan 23, 1973 5 Sec Gr 7 Row P
Reserved        S Sec Gr 8 Row P
Reserved        S Sec Gr 9 Row P
Reserved        S Sec Gr 10 Row P
Wray  Samuel Lee  Nov 05, 1918 May 30, 1975 S Sec Gr 11 Row P
Moore  Edward Lewis  Jun 04, 1922 Aug 28, 1979 S Sec Gr 12 Row P
Reserved        S Sec Gr 13 Row P
Brubaker Anna Eliza  Oct 21, 1904 Jul 28, 1982 S Sec Gr 14 Row P
Brubaker Lloyd Benjamin  Nov 17, 1900 Apr 30, 1981 S Sec Gr 15 Row P

31

South Section: Row Q
Beachler  Howard C.  Sep 22, 1899 Jun 23, 1973 S Sec Gr  1 Row Q
Beachler  Gladys Ethel  Jun 27, 1903 Sep 08, 1979 S Sec Gr  2 Row Q
Burger  Mary Alma  Nov 19, 1892 Sep 26, 1979 S Sec Gr  3 Row Q
Burger  William Henry  Sep 10, 1896 Dec 29, 1973 S Sec Gr  4 Row Q
Brown  Della E.   Apr 26, 1912 Jun 07, 1976 S Sec Gr  5 Row Q
Bowman Joel Harvey  Oct 01, 1903 Sep 28, 1986 S Sec Gr  6 Row Q
Bowman Nancy Eliza  Mar 23, 1898 Feb 04, 1983 S Sec Gr  7 Row Q
         S Sec Gr  8 Row Q
Frantz  Clarence   Mar 06, 1908 Apr 05, 1989 S Sec Gr  9 Row Q
Frantz  Ida Mae   Mar 26, 1908 Mar 28, 1977 S Sec Gr  10 Row Q
Cover  Weltha Marion  Nov 29, 1893 Sep 10, 1980 S Sec Gr 11 Row Q
Cover  Joseph Immel  Feb 24, 1891 Nov 13, 1975 S Sec Gr  12 Row Q
Reserved        S Sec Gr  13 Row Q
Miller  Raymond Earl  Sep 09, 1898 Nov 10, 1971 S Sec Gr  14 Row Q
Miller  Richard Allen  Jun 13, 1932 Mar 17, 1983 S Sec Gr  15 Row Q

South Section: Row R
Rumble  Hubert Lee  Feb 01, 1898 Mar 26, 1979 S Sec Gr  1 Row R
Rumble  Clara Ethel  Jan 29, 1898 Jul 10, 1987 S Sec Gr  2 Row R
Lynch  Anita Jane  Nov 25, 1942 Mar 29, 1979 S Sec Gr  3 Row R
Reserved        S Sec Gr  4 Row R
Reserved        S Sec Gr  5 Row R
Wise  Isaac Samuel  Apr 06, 1910 Dec 28, 1990 S Sec Gr  6 Row R
Selby  Mark Edward  Apr 13, 1953 Aug 04, 1994 S Sec Gr  7 Row R
Reserved        S Sec Gr  8 Row R
Beachler  Ella Mae  Jan 07, 1908 Oct 05, 1983 S Sec Gr  9 Row R
Shumake Savilla Mellis  Nov 26, 1910 Jul 16, 1987 S Sec Gr  10 Row R
Reserved        S Sec Gr  11 Row R
Wells  Ruth Ellen  Feb 05, 1912 Jan 20, 1983 S Sec Gr 12 Row R
Garrett  Ruth Emma Duncan Jun 10, 1914 Feb 11, 1987 S Sec Gr 13 Row R
Duncan  Kewpie Ilo Prudence Apr 29 1913 Aug 3, 1996 S Sec Gr l4 Row R
Duncan  Charles Samuel  Nov 15, 1903 May 18, 1981 S Sec Gr 15 Row R

32

South Section: Row S
Reserved         S Sec Gr 1 Row S
Barton  Esther Eileen  Nov 12, 1930 Dec 15, 1981 S Sec Gr  2 Row S
Reserved        S Sec Gr 3 Row S
Reserved        S Sec Gr  4 Row S
Landes  Ralph W.  Jan 20, 1908 Nov 24. 1983 S Sec Gr 5 Row S
Bowman Orville Walton  Oct 08, 1907 May 23, 1984 S Sec Gr 6 Row S
Bowman Margaret Susan  Jan 22, 1907 Jan 05, 1991 S Sec Gr  7 Row S
Reserved        S Sec Gr  8 Row S
Perkins  Mildred   Aug 29, 1896 Oct 26, 1988 S Sec Gr 9 Row S
Bauman  Pearl Mae  Jan 14, 1898 Mar 01, 1984 S Sec Gr  10 Row S
Bauman  Roy Ernest  Sep 23, 1895 Oct 31, 1989 S Sec Gr 11 Row S
Reserved        S Sec Gr  12 Row S
Fisher  Doris Fern  Apr 30, 1919 Jan 30, 1984 S Sec Gr  13 Row S
Reserved        S Sec Gr 14 Row S
Denlinger Ira Thomas  Jan 28, 1915 Mar 14, 1983 S Sec Gr 15 Row S

South Section: Row T
Young, Sr. Elwin Elijah  Mar 15, 1907 Jan 28, 1985 5 Sec Gr  1 Row T
Young  Thelma Dean  Sep 27, 1901 Apr 02, 1986 S Sec Gr 2 Row T
Jarboe  Kathryn Margaret  Jul 31, 1901 Aug 23, 1988 S Sec Gr 3 Row T
Jarboe  Ora Samuel  Mar 18, 1899 Nov 02, 1985 S Sec Gr  4 Row T
Jarboe  Warren Eugene  Mar 03, 1922 Jun 29, 1985 S Sec Gr 5 Row T
Reserved        S Sec Gr 6 Row T
Reserved        S Sec Gr  7 Row T
Reserved        S Sec Gr  8 Row T
Reserved        S Sec Gr  9 Row T
Reserved        S Sec Gr  10 Row T
Denlinger Melvin Emerson  May 04, 1907 Apr 20, 1985 S Sec Gr 11 Row T
Reserved        S Sec Gr 12 Row T
Selby  Joel Eben  Apr 01,1984 Feb 01,1985 S Sec Gr 13 Row T
Reserved        S Sec Gr 14 Row T
Reserved        S Sec Gr 15 Row T

South Section: Row U
Oyler  Joseph Loyd  Dec 30, 1910 Apr 22, 1986 S Sec Gr 1 Row U
 

Reserved        S Sec Gr 2 Row U
Reserved        S Sec Gr 3 Row U
Reserved        S Sec Gr 4 Row U
Landes  Sarah Elizabeth  Aug 10, 1983 Mar 18, 1988 S Sec Gr 5 Row U
Reserved        S Sec Gr 6 Row U
S Sec Gr 7 Row U
Fountain  June Eldora  Mar 21, 1900 Feb 01. 1989 S Sec Gr 8 Row U
Fountain  William Herbert  Sep 11, 1896 Oct 05, 1989 S Sec Gr 9 Row U
Reserved        S Sec Gr 10 Row U
Shirk  Alexander Bibens  Jun 16, 1923 Sep 28, 1987 S Sec Gr 11 Row U
Reserved        S Sec Gr 12 Row U
Kline  Edyth Mae  Feb 26, 1916 Jun 18. 1984 S Sec Gr 13 Row U
Kline  Floyd Ganer  May 14, 1904 Jan 22, 1989 S Sec Gr 14 Row U
Ellis  Francis William  Nov 08, 1909 Jul 05, 1984 S Sec Gr 15 Row U

South Section: Row V
Wolfe  William    May 19, 1921 Mar 20. 1990 S Sec Gr 1 Row V
Reserved        S Sec Gr 2 Row V
Reserved        S Sec Gr 3 Row V
Reserved        S Sec Gr 4 Row V
Lavy  Nathan David  Oct 04, 1989 Oct 04, 1989 S Sec Gr 5 Row V
Moore  Mary Elizabeth  Oct 30, 1972 Jan 20, 1995 S Sec Gr 6 Row V
Moore  Tyler Aaron  Jan 20, 1995 Jan 20, 1995 S Sec Gr 6 Row V
Reserved        S Sec Gr 7 Row V
Brubaker Margie Dorothy  Jun 24, 1919 Jun 11, 1990 S Sec Gr 8 Row V
Brubaker Clarence Clifford  Jun 15, 1912 Jun 21. 1996 S Sec Gr 9 Row V
Skiles  Alice Elizabeth  Nov 04, 1896 Aug 15, 1992 S Sec Gr 10 Row V
Skiles  Ora Samuel  Nov 16, 1897 Jul 17. 1989 S Sec Gr 11 Row V
Cover  Elizabeth  Dec 04, 1901 Aug 22, 1993 S Sec Gr 12 Row V
Cover  James David  Sep 28, 1898 Mar 07, 1994 S Sec Gr 13 Row V
Reserved        S Sec Gr 14 Row V
Buckley  Carl Eliot  May 13, 1920 Apr 09, 1989 S Sec Gr 15 Row V

South Section: Row W
Reserved        S Sec Gr 1 Row W
Reserved        S Sec Gr 2 Row W

34

Wagner  Krislyn Hope  Jul 1, 1996 Jul 1, 1996 S Sec Gr 3 Row W
         S Sec Gr 4 Row W
Haney  Leona Marie  Jan 09 1909 Aug 18 1995 S Sec Gr 5 Row W
         S Sec Gr 6 Row W
Bauman  Arlene Ruth  Sep 6, 1944 Jan 26 1996 S Sec Gr 7 Row W
         S Sec Gr 8 Row W
         S Sec Gr 9 Row W
         S Sec Gr 10 Row W
         S Sec Gr 11 Row W
Reserved        S Sec Gr 12 Row W
Reserved        S Sec Gr 13 Row W
Etter  Winter Herman  Jun 13, 1914 Dec 11, 1996 S Sec Gr 14 Row W
Reserved        S Sec Gr 15 Row W 

South Section Row X
Reserved        S Sec Gr 1 Row X
Rumble  Barbara Wills  Apr 22, 1931 Dec 4, 1996 S Sec Gr 2 Row X 35


Return to GSSC Home Page

All of this material is taken from a text published by the Genealogical Society of Stanislaus County and is protected by their copyright. 
Posted 10-31-00 
Updated August 8, 2012

1998-2012; This web page is sponsored on behalf of the California US GenWeb Project   Although believed to be correct as presented, if you note any corrections, changes, additions, or find that any links provided on this page are not functioning properly, please contact the webmaster Webmaster for prompt attention to the matter.

If you would like to host a county of your own or need a web page, please contact the State Coordinator Martha A. Graham.

ALL RIGHTS RESERVED